تبلیغات
اخبار ایران و جهان - گرد و غبار عیدی نوروز به آبادانی‌ها / آلودگی 52 برابر حدمجاز

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

یکشنبه 28 اسفند 1390-10:09 ب.ظگزارش فارس از موج جدید گرد و غبار به خوزستان
گرد و غبار عیدی نوروز به آبادانی‌ها / آلودگی 52 برابر حدمجاز

خبرگزاری فارس: با اینکه تنها دو روز به نوروز مانده، نوروز عیدی خود، گرد و غبار را بار دیگر به مردم جنوب به‌ویژه خرمشهر و آبادانی‌ها هدیه داد.

خبرگزاری فارس: گرد و غبار عیدی نوروز به آبادانی‌ها / آلودگی 52 برابر حدمجاز
گزارش تصویری مرتبط

-------------------------------

به گزارش خبرگزاری فارس از آبادان، گرد و غبار در این روزهای اخیر پایان سال شدت بیشتری پیدا کرده تا جایی که حتی چشم چشم را نمی‌بیند.

تنها راه چاره، بستن درب و پنجره‌ها و نشستن در خانه بوده و این امر در روزهای آخر سال با وجود باز بودن برخی ادارات و لزوم حضور در محل کار همچنین خرید شب عید و خانه‌تکانی‌های مرسوم، غیرممکن و محال است.

با اینکه دیگر صدای وزش باد به گوش نمی‌رسد، اما ذرات آلوده این خاک  اجازه دیدن و گفتن را از چشم و زبان هر شهروندی ربوده و گویی تا پایان تعطیلات نوروز آنها را همراهی می‌کند.

در این روزها عید در مناطق جنوب کمرنگ شده و حال و هوای خود را از دست داده و ما نمی‌دانیم تا کی باید تحمل کنیم این همه مشقت جنوبی‌ بودن را...

تا بود بمب و شیمیایی و خمپاره بود و امروز تا هست خاک است و گرد و غبار و آلودگی!

در این روزها، صدای انفجار ریه‌های فرزندان دیارمان تفاوت زیادی با خمپاره‌های ریخته بر سرمان توسط دشمن بیگانه در جنگ تحمیلی ندارد و ما خوزستانی‌ها هر روز بیش از پیش شاهد این نامروتی بی‌مثال روزگاریم!

ما می‌خواهیم که این‌بار به واقع چشمان باز شود و نظاره‌گر باشند این همه مه‌آلودگی ناپاک را... مهی که سالیان سال قطرات شبنم بیشتر از حد مجازش جانمان را تا حد مرگ رسانده و ما خسته‌ایم از این مرده و زنده شدن‌های ناتمام...

امسال نیز زودتر از هر سال عیدیمان را گرفتیم؛ نوستالژی تکراری و پربرکتی که به ما هدیه شده و هر سال با رنگ و لعاب بیشتری آن را کادوپیچ می‌کنند!

می‌دانیم که همراهمان است تا پایان خوشی‌ و ناخوشی‌ها و به همین رسم است که می‌گوییم: هر چه از دوست رسد نکوست!

به جرأت می‌توان گفت؛ امروز در خوزستان بهترین روز است برای مردن!!

* تداوم غلظت گرد و غبار تا پایان امروز

رئیس اداره هواشناسی آبادان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان عنوان کرد: به دنبال نفوذ زبانه کم‌فشار از سمت مرزهای غربی به سوی استان خوزستان و همچنین ایجاد تغییرات قابل ملاحظه فشار در سطح زمین و پیرو اطلاعیه روز پنج‌شنبه با وزش بادهای شدید در استان خوزستان مواجه بوده که این امر باعث برخاستن و تشکیل گرد و خاک بر روی تمام کشور عراق شده است.

وی ادامه داد: متعاقباً آن توده هوای آلوده از عصر دیروز در استان خوزستان مشاهده شده است.

سعید ابراهیمیان خاطرنشان کرد: با توجه به گستردگی و غلظت توده هوای مذکور، انتظار تداوم وضعیت فعلی حداقل تا بعدازظهر امروز وجود دارد.

این مسئول همچنین با اشاره به دمای هوای منطقه اضافه کرد: در 24 ساعت گذشته بیشترین میزان دمای هوای منطقه حداکثر 23 و حداقل 9 درجه سانتیگراد بوده است.

رئیس اداره هواشناسی آبادان تصریح کرد: دمای هوای فعلی آبادان 9 درجه سانتیگراد بوده که نسبت به روز گذشته 10 درجه کاهش داشته است.

ابراهیمیان ادامه داد: همچنین بیشترین میزان دمای هوای منطقه حداکثر 28 و حداقل 13 درصد بوده است. همچنین رطوبت حاکم بر منطقه هم‌اکنون 15 درصد است.

* آلودگی گرد و غبار در آبادان 52 برابر حدمجاز

رئیس اداره محیط زیست آبادان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در آبادان در خصوص میزان گرد و غبار وارد شده بر منطقه تصریح کرد: میزان گرد و غبار تا ساعت هشت صبح امروز 7 هزار و 600 میکروگرم بر مترمکعب بوده است.

وی افزود: بنا به تحقیقات صورت گرفته و ارزیابی شده آلودگی گرد و غبار در این منطقه 52 برابر حدمجاز عنوان شده است.

سیداحمد موسوی‌آزاد تصریح کرد: به لحاظ وزش باد روزهای اخیر، گرد و غبار از دل صحراهای عراق و عربستان به سوی این منطقه وارد شده است.

وی ادامه داد: غلظت گرد و غبار تا پایان روز دوشنبه تداوم داشته و از سه‌شنبه رو به کاهش می‌رود.

"چشم‌ها را باید شست، جور دیگر باید دید". دیگر نمی‌توان با چشمان بسته به راهی پرفراز و نشیب گام برداشت زیرا نه صدایی مانده و نه ندایی!!

"تنها صداست که می‌ماند". پس صدایت را به ندایی کارآمد منور کن و بگذار تا دیگران نیز از آن بهره برند.

نگاه و ندا هر دو در کنار هم ماندنی‌ست پس دریاب مردم روزهای سخت خطه‌ای که چون روزهای هشت ساله دفاع مقدس همچنان در حال جان دادند!

و این روزها تا به کی ادامه دارد...

============

گزارش از مریم خبازی

==========

انتهای پیام/ن10/ژ1001
تاریخ آخرین ویرایش:- -