تبلیغات
اخبار ایران و جهان - مطالب هفته اول اسفند 1390

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

سه شنبه 2 اسفند 1390-06:52 ب.ظمدیر کل سیاسی و انتخابات استانداری:
خوزستان الگوی خیران کتابخانه‌ساز را ارائه می‌دهد

خبرگزاری فارس: مدیرکل سیاسی و انتخابات استانداری گفت: مجمع خیران کتابخانه ساز استان می‌تواند به عنوان الگو و پایلوت در کشور مطرح شود.

خبرگزاری فارس: خوزستان الگوی خیران کتابخانه‌ساز را ارائه می‌دهد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، حمید قناعتی ظهر امروز در جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان ضمن تشکر از توسعه کمی و کیفی و فعالیت‌های انجام گرفته در حوزه کتابخانه‌های عمومی، اظهار داشت: اصلی‌ترین و مهم‌ترین فعالیت‌ها فرهنگی استان ساخت کتابخانه و توسعه کمی و کیفی این حوزه است.

قناعتی بیان کرد: خیران استان نشان دادند که در هر حوزه‌ای وارد شوند سربلند خواهند بود که نمونه آن را در حوزه مدرسه‌سازی و ساخت بیمارستان دیده‌ایم و اطمینان داریم در حوزه کتابخانه‌های عمومی نیز در کشور نمونه خواهیم شد و به عنوان الگو در کشور مطرح می‌شویم.

وی ادامه داد: از خیران انتظار می‌رود که علاوه بر شرکت در جلسات انجمن و راهبری استانی در حوزه کتابخانه‌های عمومی اقدام به خیرسازی کنند و به همراه خود افراد نیکوکار دیگر استان را نیز وارد این عرصه کنند تا کار‌ها با جدیت پیگیری و با کمک آنها بتوانیم فرهنگ ساخت کتابخانه را تقویت کنیم.

در ادامه این نشست مدیر کل سابق کتابخانه‌های عمومی خوزستان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان و گزارشی ویژه از عملکرد خیرین در این حوزه اظهار داشت: نهاد کتابخانه‌ها به عنوان یک نهاد مستقل فرهنگی هویت خود را در استان پیدا کرده است و مسئولان در همه عرصه‌ها حضور فعال دارند.

رحیم فضیلت‌پور افزود: موضوع کتاب و کتاب‌خوانی به دغدغه‌ای برای مدیران تبدیل شده است و سطح مطالبات از نهاد استان بالا رفته است.

وی افزود: شرایط امروز به صورتی است که مسئولان امر مطالعه را ضرورتی در کنار بقیه ضرورت‌ها می‌بینند. در حال حاضر ۶۸ انجمن در استان فعالیت می‌کنند.

فضیلت‌پور خاطرنشان کرد: ظرفیت‌هایی که در قانون برای احصای منابع مالی ما پیش‌بینی شده‌اند خوب وصول شده‌اند. در جذب نیم درصد تاکنون 3 میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان وصول شده و علاوه بر این در جذب کمک‌های مردمی و دستگاه‌های دولتی مجموعا بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال دریافت کرده‌ایم که ۳۵ درصد از توسعه فیزیکی کتابخانه‌ها در نهاد مدیون مشارکت‌های مردمی است.

فضیلت‌پور تصریح کرد: اعتبارات عمرانی نیز که در این سال‌ها به نهاد اختصاص داده شده بیش از ۱۰ میلیارد تومان بود که به بازسازی کتابخانه‌های استان اختصاص داده شد و تلاش ما برای جذب نیم درصد از اعتبارات فرهنگی دستگاه‌های اجرایی موجب شد که حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان از این اعتبارات را در راستای گسترش فرهنگ مطالعه به خرید کتاب اختصاص دهیم.

وی بیان کرد: در استان بیش از ۸۰ درصد کتابخانه‌های عمومی را مکانیزه کرده‌ایم و تشکیل جلسات استانی مطالعه مفید و راه‌اندازی ایستگاه مطالعه در محل‌های پرتردد و سالن‌های انتظار از دیگر برنامه‌های در دستور کار این اداره کل است.

فضیلت‌پور تاکیدکرد: تعداد کتابخانه‌های عمومی از سال ۸۵ تاکنون ۸۶ درصد رشد داشته‌ و از ۸۷ باب به ۱۶۲ باب رسیده است و در زیر بنا ۹۹ درصد رشد، در میزان اعضا ۲۲۰ درصد رشد، در امانت کتاب ۲۰۸ درصد رشد و در میزان مراجعان به کتابخانه‌ها ۵۴۸ درصد رشد داشته‌ایم.

وی ادامه داد: علاوه بر این کتابخانه‌های خوزستان در تعداد رایانه دو هزار و ۴۰۰ درصد رشد، در طرح کتاب من ۳۵۰ درصد رشد و در تعداد جلسات انجمن ۹۱۴ درصد رشد را شاهد بوده‌ایم.

وی افزود: میزان جذب نیم درصد از سال ۸۵ تاکنون ۳۶۰ برابر شده است و با وجود محرومیت‌های فراوان در استان اما با همراه کردن شهرداران توانستیم بحث جذب نیم درصد را برای شهرداران جا بیندازیم و اطلاع‌رسانی وسیعی در این زمینه داشتیم.

وی با اشاره به بحث خیران و حضور آنان در حوزه کتابخانه‌های عمومی گفت: تاکنون دستگاه‌های دولتی استان ۹ باب کتابخانه با زیربنای ۶۸۴۱ و مساحت ۱۱هزارو ۱۰۷ مترمربع به ارزش ریالی بالغ بر ۵۲ میلیارد ریال و ۲۲ قطعه زمین با متراژ ۱۵هزارو ۶۲۶ مترمربع به ارزشی بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال به نهاد کتابخانه عمومی استان اهداء نمودند.

فضیلت‌پور ادامه داد: همچنین خیران حقیقی و حقوقی نیز ۴۰ باب ساختمان با زیربنای ۱۰هزارو ۶۷۷ و مساحت ۱۸هزار و ۹۳ مترمربع به ارزش ریالی بالغ بر ۶۷ میلیارد ریال و ۴۴ قطعه زمین با متراژ ۴۶ هزار و ۶۴۱ مترمربع به ارزش ریالی ۴۰ میلیارد ریال به نهاد کتابخانه‌های عمومی اهداء نمودند.

وی افزود: تاکنون ۲۹ باب کتابخانه مشارکتی با زیربنای ۵هزارو ۷۹۰ و مساحت ۱۱هزار و ۲۰۶ مترمربع نیز به جمع کتابخانه‌های عمومی استان پیوسته است.

همچنین مشاور دبیر کل و سرپرست اداره کل کتابخانه‌های عمومی خوزستان گفت: امروز انتخابات هیئت مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز استان صورت خواهد گرفت و با شکل گیری هیئت مدیره انجمن از این پس فعالیت‌های خیران در استان به صورت متمرکز انجام خواهد گرفت و شاهد رشد و پیشرفت بیشتر حضور خیرین استان خواهیم بود.

مسلم میرزاپور افزود: خوزستان در کشور در چند سال اخیر در بخش حضور و مشارکت خیرین دارای رتبه بسیار خوبی در کشور بوده است و اظهار امیدواری کرد با شکل گیری انجمن و هدایت و ساماندهی فعالیت‌های خیرین رتبه نخست استان خوزستان تکرار شود.

در ادامه اساسنامه انجمن خیرین کتابخانه‌‌ساز استان قرائت و به تایید اعضای انجمن رسید و خیران استان نیز به ارائه نظراتی در خصوص چگونگی بهتر شدن فعالیت انجمن پرداختند.

انتهای پیام/ی10
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:52 ب.ظصالحی در نشست خبری مشترک با همتای عمانی عنوان کرد
آمادگی ایران برای داشتن بهترین روابط با اتحادیه اروپا/ اروپایی‌ها پیرو آمریکا نباشند

خبرگزاری فارس: رئیس دستگاه دیپلماسی کشور ایران را شریک مطمئنی برای تأمین انرژی اتحادیه اروپا برشمرد و گفت: متاسفانه به نظر می‌آید اتحادیه اروپا هنوز درک عمیقی از این موضوع ندارد.

خبرگزاری فارس: آمادگی ایران برای داشتن بهترین روابط با اتحادیه اروپا/ اروپایی‌ها پیرو آمریکا نباشند

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس، علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) پس از دیدار و گفت‌وگویی طولانی با یوسف بن علوی همتای عمانی خود در نشست خبری مشترک به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص مذاکرات ایران و گروه 1+5 با بیان اینکه ترکیه قبلا آمادگی خود را برای میزبانی این مذاکرات اعلام کرده بود، گفت: احتمال دارد کشورهای دیگری نیز آمادگی خود را برای میزبانی این مذاکرات اعلام کنند که شنبه یا یکشنبه بین آقای جلیلی و خانم اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره مکان مورد توافق تصمیم‌گیری خواهد شد.

وزیر خارجه با ذکر این نکته که نظر شخصی بنده برگزاری این نشست در ترکیه است، یادآور شد:‌ البته تصمیم با آقای جلیلی و دیگران است و با توجه به اینکه نشست قبلی در استانبول برگزار شد، امیدوارم این نشست نیز در استانبول برگزار شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی در خصوص اعلام دستاوردهای هسته‌ای جدید ایران بر مذاکرات با 1+5 که سؤال یکی از خبرنگاران بود، این دستاوردها را بزرگ برشمرد و گفت: ما دو سال و نیم پیش تقاضای خود برای تامین سوخت 20 درصد رآکتور تحقیقاتی تهران را از طریق آژانس اعلام کردیم که شرط و شروطی را برای تامین سوخت قائل شدند.

صالحی ادامه داد:‌ بعد از ماه‌ها گفت‌وگو، چاره‌ای جز این ندیدیم که خودمان اقدام به تولید این سوخت کنیم، جوانان برومند و دانشمندان آستین‌ها را بالا زدند و توانستند در طی دو سال و چند ماه مجتمع سوخت مورد نیاز رآکتور تهران را بسازند.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: زمانی که اعلام شد ایران خود به تنهایی اقدام به این کار کرده، گفتند که این ادعایی بیش نیست و زمانی که ما شروع به تولید سوخت 20 درصد کردیم باز هم گفتند این ادعا است. تا اینکه طی گزارشی اعلام شد که ایران سوخت 20 درصد را تولید کرده است.

صالحی با بیان اینکه در مورد مجتمع سوخت نیز، رسانه‌های غربی همواره اعلام می‌کردند که ایران قادر به انجام این کار نیست و ادعایی بی‌پایه و اساس است، یادآور شد: حالا که ما موفق شده‌ایم، به گونه‌ای دیگر صحبت می‌کنند و می‌خواهند این دستاورد عظیم را کوچک جلوه دهند.

وی با طرح این سؤال که اگر این دستاورد کوچک بود پس چرا این همه شرط و شروط گذاشته‌اند؟ پاسخ داد: آنها غافلگیر شدند و نمی‌دانستند توانمندی ایران به نحوی است که اگر امری را اعلام می‌کند، قبل از اعلام روی آن فکر کرده و ما برای اعتبار سیاسی و ملی کشورمان اهمیت قائلیم. حرفی را که خارج از توانایی ما و شعاری باشد، مطرح نمی‌کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی اظهار داشت: در حال حاضر به لطف الهی و همت جوانان غیور کشور، توانستیم این دستاوردها را کسب کنیم.

وی از مسئولان سازمان انرژی اتمی خواست که در صورت صلاحدید اجازه بازدید از کارخانه مجتمع سوخت را برای خبرنگاران فراهم کنند تا خبرنگاران با این پروژه عظیم از نزدیک آشنا شوند.

صالحی عنوان کرد که کشورهای دارای این قابلیت تعداد کمی هستند و ایران جزو اندک کشورهایی است که توانسته مجتمع‌های سوخت صفحه‌ای تولید کند و افزود: بعد از رفع نیاز خود، می‌توانیم به برخی کشورها نیز خدمات سوختی ارائه کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره روابط ایران و اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: بارها اعلام کردیم سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر بسط و گسترش روابط با همه کشورهای جهان به جز رژیم صهیونیستی است و اولویت سیاست خارجی ما در این راستا کشورهای همسایه و اعضای سازمان همکاری‌های اسلامی است.

صالحی روابط ایران و اروپا را دیرینه و نسبتا پایدار خواند و با بیان اینکه همواره این روابط شاهد افت و خیزهایی بوده ولی در مجموع پایدار بوده است، افزود: متاسفانه اتحادیه اروپا اخیرا پیروی بدون قید و شرطی را از سیاست‌های استکباری آمریکا صورت داد و ما از این نظر متاسفیم. معتقدیم اروپایی‌ها باید از سیاست مستقلانه‌تر و حکیمانه‌تری پیروی کنند.

وزیر خارجه ادامه داد:‌ معتقدیم اتحادیه اروپا و ایران می‌توانند مکمل یکدیگر باشند. اتحادیه اروپا با جمعیتی قریب به 500 میلیون نفر رقیب عمده اقتصادی برای آمریکاست و یقینا آمریکا برای حفظ هیمنه خود بایستی به گونه‌ای بتواند رقیب خود را کنترل کند که یکی از ابزارهای کنترل، منابع انرژی و شیرهای نفت است.

صالحی با بیان اینکه ایران می‌تواند شریک مطمئنی برای اتحادیه اروپا در تامین انرژی آن باشد، یادآور شد: متاسفانه به نظر می‌آید اتحادیه اروپا هنوز درک عمیقی از این موضوع ندارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با ذکر این نکته که ما خواهان بهترین روابط با اتحادیه اروپا هستیم، افزود: امیدواریم این اتحادیه نسبت به این امر دقت بیشتری داشته باشد. ما می‌دانیم که در اتحادیه اروپا کشورهایی که اصلا راغب به اتخاذ سیاست‌های خصمانه علیه ایران نیستند، کم نیستند. متاسفانه دو سه کشور جهت سیاسی اتحادیه اروپا را تعیین می‌کنند و نظر خود را به بقیه اعضا تحمیل می‌کنند.

وی گفت: ‌امیدواریم اتحادیه اروپا بتواند به صورت یک اتحادیه جمعی تصمیمات عقلانی‌تر و منطقی‌تری اتخاذ کند. ما آماده‌ایم بهترین روابط را با اتحادیه اروپا داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار فارس علی اکبر صالحی در ابتدای این نشست ضمن خیر مقدم به همتای عمانی خود با بیان اینکه ایران و عمان همواره و در طول تاریخ با یکدیگر ارتباط و تماس داشته‌اند، گفت: هیچ گاه دو ملت از هم جدا نبودند و به مثابه شاخه‌های تنه یک درخت بودند.

رئیس دستگاه دیپلماسی سفر همتای عمانی خود به تهران را سفری معمول که بین وزرای خارجه صورت می‌گیرد، عنوان کرد و افزود: در طول یک سال اخیر ما در مجامع بین‌المللی و در پایتخت‌های دو کشور با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو داشتیم.

صالحی عمان را از لحاظ سیاسی یکی از کشورهایی برشمرد که دارای اشتراک نظرات زیادی با ایران است و افزود: پادشاه عمان اراده خاصی برای تعمیق روابط با ایران دارد و رئیس جمهور ایران نیز بر همین موضع اصرار دارد که روابط دو کشور عمیق‌تر و گسترده‌تر شود.

وزیر خارجه کشورمان از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک بین دو کشور در طی چند ماه ‌آینده و در مسقط خبر داد و افزود: پروژه‌های اقتصادی بزرگی مطرح است که مسئولان ذیربط در حال بررسی آن هستند و امیدواریم پس از این نشست شاهد گسترش حجم مبادلات اقتصادی بین دو کشور باشیم.

وی به تشریح گفت‌وگوهایش با همتای عمانی پرداخت و افزود:‌ در این نشست در مورد مسائل دو جانبه و موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی رایزنی‌های خوبی صورت گرفت و قرار شد این رایزنی‌ها با توجه به حساسیت مسائل و سرعت رو به رشد حوادث به طور مستمر انجام شود تا بتوانیم با هم و با کمک سایر کشورها به ایجاد صلح و ثبات و امنیت منطقه‌ای کمک کنیم و خدای ناکرده منطقه وارد خلاء سیاسی نشود بلکه با حکمت و عقلانیت و با همکاری هم امور را مدیریت کنیم که علاوه بر پاسخ به خواسته‌های مشروع مردم از اقدامات نسنجیده جلوگیری شود.

انتهای پیام/ش
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:52 ب.ظاربعین شهید احمدی‌روشن در دانشگاه قم برگزار شد

خبرگزاری فارس: مراسم اربعین شهادت شهید احمدی‌روشن با استقبال گسترده دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه قم در محل مسجد الغدیر این دانشگاه برگزار شد.

خبرگزاری فارس: اربعین شهید احمدی‌روشن در دانشگاه قم برگزار شد

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه قم، حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری در این مراسم با بیان اینکه در جهان هستی همه موجودات فنا پذیرند، گفت: فقط یک چیز جاودانه است و آن خداوند متعال است.

این استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به آیه‌ای از قرآن کریم و با بیان اینکه موجودات عالم دو دسته هستند، افزود: یک دسته از موجودات حیات طیبه دارند، در صورتی که برخی از موجودات اینگونه نیستند و میل به جاودانگی از جمله نیازهای اولیه انسان‌هاست و رمز حیات جاودانه و ابزار عناصر جاودانگی در قرآن و عترت و اسلام است.

وی اضافه کرد: یکی از تلاش‌های دشمن در ایجاد ضربه به جوانان، دور کردن آنان از مسیر اهل بیت(ع) و اسلام است و برای رسیدن به اهداف خود توطئه‌هایی زیادی از جمله به شهادت رساندن جوانان و نخبگان را در پیش گرفته‌اند.

حجت‌الاسلام ماندگاری در پایان با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی شهید احمدی‌روشن، اخلاص در کار را از ویژگی‌های بارز این شهید جهاد علمی عنوان کرد.

انتهای پیام/و۳۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:52 ب.ظنماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان تاکید کرد
لزوم حضور پرشور مردم زنجان در انتخابات

خبرگزاری فارس: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه زنجان با اشاره به تاثیر انتخابات در تعیین سرنوشت مردم، به لزوم حضور پرشور مردم زنجان در انتخابات مجلس شورای اسلامی تاکید کرد.

خبرگزاری فارس: لزوم حضور پرشور مردم زنجان در انتخابات

به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، آیت‌الله شیخ علی خاتمی ظهر امروز در دیدار با فرهنگیان زنجان اظهار داشت: فرهنگیان به ویژه معلمان نقش مهمی در تربیت افراد و ساخت جامعه‌ای سالم دارند.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری درست و اصولی در در آموزش و پرورش اضافه کرد: دانش‌آموزان آینده سازان جامعه در هر دوره‌ای از زمان هستند و همین امر لزوم سرمایه‌گذاری در این بخش را بیشتر می‌کند.

امام جمعه زنجان تصریح کرد: باید معتمدترین و خوش‌فکرترین افراد برای خدمت در آموزش و پرورش انتخاب شوند، چرا که آموزش و پرورش یکی از ارگان‌های حیاتی و تاثیرگذار در سرنوشت کشور است.

وی با اشاره به اینکه پایه اولیه انسان‌سازی و تربیت پس از خانواده در آموزش و پرورش صورت می‌گیرد، ادامه داد: این موضوع لزوم رسیدگی به امور مربوط به آموزش و پرورش را مهم‌تر می‌کند.

آیت‌الله خاتمی ادامه داد: در موضوع تربیت افراد هیچ کس به اندازه معلم تاثیر گذار نبوده و در بین معلمان نیز معلمان زن تاثیر ویژه‌ای در بحث تربیت افراد دارند.

وی در ادامه با اشاره به رشادت‌های انجام شده توسط فرهنگیان و دانش‌آموزان در دوران هشت سال دفاع مقدس اضافه کرد: انجام یک عمل دلاورانه توسط یک دانش‌آموز 13 ساله نشان از تربیت خوب او دارد.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان اظهار داشت: افراد در دوران نوجوانی در اوج غرور و آرزو هستند، ولی کاری که حسین فهمیده انجام داد، فقط از خود گذشتگی نبود و نشان از بینش و بصیرت عمیق او داشت.

وی در ادامه با اشاره به برخی از تلاش‌های دولت در زمینه تامین نیازهای فرهنگیان اضافه کرد: با وجود تلاش‌های بسیاری که در این زمینه صورت گرفته هنوز نیازهای اولیه فرهنگیان تامین نشده است.

آیت‌الله خاتمی اذعان کرد: شریف‌ترین قشری که در جامعه فعالیت می‌کند فرهنگیان هستند و این امر نشات گرفته از فعالیتی است که آنها انجام می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه سنگ بنای جامعه تعالی و پیشرفت جامعه وجود فرهنگ در آن جامعه است، ادامه داد: درصد بسیاری از این پیشرفت با حضور و تلاش معلمان حاصل می‌شود.

امام جمعه زنجان در ادامه با تاکید بر آموزش‌ صحیح کودکان در دوران ابتدایی اضافه کرد: تحقیقات نشان داده که افرادی که از تربیت مناسب در کودکی برخوردار بوده‌اند، بسیار موفق‌تر از سایر افراد عمل می‌کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر حضور فعال مردم در انتخابات آتی اضافه کرد: مردم در این دوره از انتخابات بسیار پرشورتر از دوره‌های قبل حضور پیدا می‌کنند.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به حضور میلیونی مردم در راهپیمایی اضافه کرد: این موضوع موجب شد مسئولیت مردم برای حضور در انتخابات سنگین‌تر شود.

وی با اشاره به حضور با شکوه مردم در انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در این زمینه استان زنجان جز چهار استان برتر کشور در بحث مشارکت مردمی بود.

انتهای پیام/س20
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:52 ب.ظرئیس منابع طبیعی رامسر:
رامسر آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است

خبرگزاری فارس: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر با اشاره به گردشگرپذیر بودن این شهرستان و برخورداری از مناظر طبیعی زیبا گفت: منابع طبیعی در چارچوب قوانین و مقررات آماده هرگونه همکاری با نهادهای مربوط برای جلب گردشگر است.

خبرگزاری فارس: رامسر آماده میزبانی از گردشگران نوروزی است

به گزارش خبرگزاری فارس از نوشهر به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر، سیدقاسم ریاضی بیان داشت: اداره منابع طبیعی رامسر با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مناطقی را برای احداث دکه‌های بین راهی با سبک جدید که در شأن گردشگران داخلی و خارجی باشد در نظر گرفته که با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، شش مجوز در این باره داده شده است.

وی با بیان اینکه احداث نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی بین راهی از دیگر موارد در دست اقدام است، اظهار داشت: برای رفاه حال گردشگران و به منظور افزایش امنیت جان آنها، دو مکان در جواهرده و جنت رودبار برای احداث اورژانس بین‌راهی و امداد و نجات با اعتباری در حدود 550 میلیون ریال در حال احداث است.

ریاضی درباره برنامه‌های انجام شده برای افزایش فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی در زمینهٔ منابع طبیعی بیان داشت: اداره منابع طبیعی رامسر با همکاری بخشداری و اداره میراث فرهنگی، در جاده جنگلی جواهرده و جنت رودبار که از جذاب‌ترین مناطق شمال کشور برای گردشگران است، با نصب تابلو و بنر، اطلاعات پایه را در معرض دید مردم قرار داده است.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان رامسر گفت: در کنار افزایش و رواج طبیعت‌گردی، لازم است جلوی تخریب جنگل نیز گرفته شود که بر این اساس مأموران حفاظتی منابع طبیعی با گشت‌زنی‌های پیوسته در عرصه‌های طبیعی بر این امر نظارت می‌کنند.

وی با اشاره به توزیع کیسه‌های زباله در بین گردشگران اذعان داشت: عمده تذکراتی که مأموران حفاظتی به مردم می‌دهند در مورد پرهیز از شکستن سرشاخه‌های درختان و همچنین اطمینان از خاموش شدن آتشی است که برای پخت و پز افروخته می‌شود.

به گزارش فارس، شهرستان رامسر با مساحت 730 کیلومتر مربع و جمعیت 70 هزار نفر در غرب استان مازندران قرار دارد و با داشتن 30 هزار هکتار جنگل و برخورداری از چشم‌اندازهای زیبا، از مهم‌ترین مناطق جذب گردشگر در کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/ن۳۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظرابطه زهد با توسعه اقتصادی

خبرگزاری فارس: زهد برداشت کم، همراه با کار بیش‌تر برای نفع مردم است؛ یعنی در واقع زهد به معنای کم کاری نیست، بلکه به معنای کم‌تر بودن مؤونه و هزینه و در عین حال، فراوان‌تر بودن معونه و کمک انسان به جامعه است.

خبرگزاری فارس: رابطه زهد با توسعه اقتصادی

اشاره: آیا اگر زهد را به معنای مصرف کم‌تر بگیریم، نتیجه آن، تولید کم‌تر و رکود نیست؟

زهد پیش از این که یک مفهوم اقتصادی باشد، مفهومی عرفانی است. زهد به معنای بی رغبتی به مال دنیا و به تعبیر دقیق‌تر، به معنای اسیر مال نشدن و دل نبستن به مال و سایر مظاهر دنیاست. این غیر از زهد به معنای کم مصرف کردن است؛ چون ممکن است شخصی دارای سرمایه و ثروت انباشته‌ای باشد، اما دل به آن نبندد. به این معنا او زاهد است؛ البته چنین زهدی در شرایط خاصی خود را نشان می‌دهد؛ مثلاً اگر لازم شد کسی به جهاد برود این جا مشخص می‌شود که آیا تعلق خاطر به مال و زندگی، مانع رفتن او به جهاد می‌شود یا نه؛ یا در جایی بخواهد حرف حقی بزند که به موجب آن بخشی از ثروت یا مقام خود را از دست می‌دهد، این جا اگر حرف حق را زد انسان زاهد و آزاده‌ای خواهد بود.

این زهد به معنای دست یافتن به درجات بالای کمال است و طبعاً انسان برای رسیدن به این مقام باید خود را تمرین دهد و برای تمرین دادن نباید به هر مقدار که می‌تواند خود را به نعمت‌های دنیوی متنعم کند، بلکه باید نفس خود را مهار کند. وقتی از حضرت علی(ع) سؤال شد که شما با این مقام و جلال و مال، چرا چنین پیراهنی پوشیده‌اید؟ حضرت فرمودند: «هذه نفسی اُرَوِّضُها بالتقوی»؛ این نفس من است که من آن را به تقوی تمرین می‌دهم، یعنی با این کار، خودم را تربیت می‌کنم.

انسان نیاز به تربیت خود دارد و دست یافتن به مقام زاهدان، نیازمند به چنین تمرینی است. این تمرین، مستلزم این است که انسان داوطلبانه پاره‌ای از محرومیت‌ها را بپذیرد. طبعاً چنین مسأله‌ای به‌عنوان یک مسأله عرفانی و اخلاقی مورد توجه است. مکلّف به این تکلیف، انسان کمال خواهی است که باید خودش را در چارچوب شرع ریاضت دهد، تا به زهد عملی برسد؛ علاوه بر این، این زهد عملی، در شرایط دیگری نیز لازم است؛ مثلاً در جامعه‌ای که اکثر افراد آن فقیرند، مؤمن ثروتمند نمی‌تواند بدون دغدغه خاطر، به تنعّم ناشی از ثروت خود مشغول شود و چشم از وضع مردم فقیر فرو بندد و لذا یک مسأله اخلاقی او را وادار می‌کند تا بخشی از نعمت خود را بین دیگران توزیع و تا حدی خودش را محروم کند.

همچنین وقتی انسان در یک مقام حکومتی و اداره عمومی قرار گیرد، لازم است که خودش را از پاره‌ای نعمت‌ها و لذت‌ها محروم کند؛ چون مورد توجه عامه مردم، به خصوص فقرا و محرومین قرار دارد؛ و اگر او در نعمت به سر برد، دیگران در حسرت به سر خواهند برد.

امیرالمؤمنین علی(ع) وقتی از جانب علاء بن زیاد حارثی دعوت شدند که خانه او را با قدوم خودشان متبرک کنند و سر سفره او نشستند، او پرسید نظرتان نسبت به این خانه چیست؟ حضرت فرمودند: تو در آخرت به این خانه بیش‌تر احتیاج داری؛ مگر این که در این خانه از فقرا دست گیری و اطعام کنی. او که لطفی از علی(ع) مشاهده کرد، عرض کرد: برادرم عاصم بن زیاد، خانه را ترک و زندگی را رها کرده، سر به بیابان گذاشته، لباس پشمینه پوشیده و از خورد و خوراک به اندکی بسنده کرده است. حضرت فرمود: خبر کنید بیاید.

او را به محضر امیرالمؤمنین علی(ع) آوردند. حضرت با عتاب به او گفت: «یا عُدَی نفسه» (عُدَی تصغیر عَدوّ است)؛‌ای دشمن حقیر خود! آیا تو تصوّر می‌کنی خداوند این نعمت‌ها را آفریده و نخواسته تو از آن‌ها بهره بگیری؟ «أمَا رَحِمتَ أَهلَکَ وَ وُلدَکَ» آیا به خانواده و فرزندانت رحم نمی‌کنی؟ چرا زندگی ات را رها کرده‌ای؟ او عرض کرد: یا امیرالمؤمنین! شما مرا نهی می‌کنی؛ در حالی که «أَنتَ فِی خُشُونةِ مَلبَسِکَ وَ جُشُوبَةِ مَأکَلِکَ»؛ خودت با لباس خشن و آن غذای ناگوار به سر می‌بری! حضرت فرمودند: «وَیحَکَ اِنِّی لَستُ کَأَنتَ»؛ وای بر تو! من مثل تو نیستم. «اِنَّ اللهَ تَعَالَی فَرَضَ عَلَی أَئِمَّةِ الحَقِّ العَدلِ أَن یقَدِّرُوا أَنفُسَهُم بِضَعَفَةِ النّاسِ کَیلا یتَبَیغَ بالفَقیرِ فَقرُهُ» (1)؛ من امیرالمؤمنین هستم. خداوند از ائمه حق و عدل عهد گرفته است که بر خود سخت گیرند و همچون فقرا و طبقه ضعیف مردم باشند؛ یعنی این زهد مال تو نیست، بلکه مخصوص رهبران است؛ البته برای رسیدن به مقامات والای انسانی و عرفانی، این زهد لازم است، ولی نه همیشه و همه جا.

در اسلام اصل بر استفاده از نعمت‌ها و لذت‌هاست و در این مورد آیات فراوانی داریم.

«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تُحَرِّمُوا طَیباتِ ما أَحَلَّ اللّهُ لَکُمْ»؛(2)

«قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِی أَخْرَجَ لِعِبادِهِ وَ الطَّیباتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُوا فِی الْحَیاةِ الدُّنْیا خالِصَةً یوْمَ الْقِیامَةِ کَذلِکَ نُفَصِّلُ الْآیاتِ لِقَوْم یعْلَمُونَ»؛ (3)

چنین آیاتی، نشان‌دهنده این است که خداوند مؤمنین را به بهره‌گیری از نعمت‌ها تشویق می‌کند؛ همچنین در روایات است که امام صادق(ع) گندم مورد نیاز سالانه خانواده را، هنگام به دست آمدن محصول می‌خریدند و انبار می‌کردند و می‌فرمودند:

«النّفسُ اِذا اَحرَزَت قُوتَها اِسْتَقَرَّتْ»؛ وقتی که انسان قُوت و معاش خود را به دست می‌آورد، دلش آرامش پیدا می‌کند.

در سالی که قحطی شد، آن حضرت به غلام خود فرمودند: چه مقدار طعام (گندم) داریم؟ عرض کرد: ما شاء الله، این قدر داریم که تا آخر سال بخوریم، و حال آن که در شهر قحطی شده بود. حضرت فرمود: همه آن را در بازار بفروش. آن غلام بسیار تعجب کرد. عرض کرد: چنین گندمی در بازار یافت نمی‌شود؛ گندم از نوع مرغوب است. حضرت فرمودند: همین که گفتم؛ ببر در بازار بفروش و با مردم، روزانه خرید کن، خوراک ما را نصفی گندم و نصفی جو قرار بده و این‌ها را با هم مخلوط کن.

«فإنّا نکرَهُ أن نأکل جیداً ویأکُلَ النّاسُ رَدِیاً»؛ (4) ما دوست نمی‌داریم که ما گندم خوب و مردم گندم پست بخورند.

و در جایی دیگر فرمودند:

«انّی لَمِن أکثَرِ أهلِ المدینةِ مَالاً....»؛ (5) من یکی از ثروتمندترین اهل شهر هستم...

لباسی که حضرت(ع) می‌پوشیدند، مثل لباس عامه مردم نبود. وقتی که سفیان ثوری حضرت را در حال طواف مشاهده کرد، چنین توصیف نمود: «کان علیه ثیاباً رقاقاً، بیاضاً»؛ جامه‌ای بر تن حضرت بود، نازک و سفید. من اعتراض کردم که یابن رسول الله! جد شما چنین لباسی نمی‌پوشید. حضرت فرمود: عصر پیامبر(ص) از نظر فقر و فاقه عمومی، با عصر ما از نظر ثروت عمومی قابل تطبیق نیست. آن عصر، عصر فقر بود، ولی این عصر، عصر رفاه است. من مطابق با وضع زمان و مطابق با انتظارات مردم لباس پوشیدم. سپس حضرت لباس زیرشان را نشان دادند که برای ریاضت خشن، و لباس رو برای چشم مردم نرم بود؛ در حالی که لباس روی سفیان زاهدنما، جهت فریب مردم، خشن، ولی لباس زیرش نرم و مناسب با بدن بود.

پس ائمه(علیهم السلام) به‌عنوان زهد، از تنعّم چشم نپوشیده‌اند. گرچه امیرالمؤمنین(ع) مظهر زهد به معنای معنوی و عرفانی و عملی بود، آن هم در شرایطی که یا اکثر مردم در فقر می‌زیسته‌اند و یا خواص از بیت‌المال مسلمین سوء استفاده می‌کردند ولی بنابر مقتضیاتِ زمان و وضع زندگی هر عصری ائمه از نعمت‌ها استفاده می‌نمودند؛ چنان که حضرت صادق(ع) می‌فرماید:

«فأمّا اِذا أقبَلَتِ الدّنیا فَأَحَقُّ أَهلِهَا بِهَا أبرارُها لا فُجّارُها و مؤمنُوها لا مُنافقُوها و مُسلموها لا کفّارُها»؛ (6) اگر دنیا اقبال کرد، کسانی که سزاوارترند، مؤمنین و خوبان و مسلمین‌اند، نه کفار و فاسقین و منافقین.

همچنین قرآن کریم می‌فرماید:

«کُلاًّ نُمِدُّ هؤُلاءِ وَ هَؤُلاءِ مِنْ عَطاءِ رَبِّکَ وَ ما کانَ عَطاءُ رَبِّکَ مَحْظُوراً»؛(7) هر یک از این دو گروه (مؤمنان و کافران) از عطای خداوند کمک و بهره می‌دهیم، و عطای پروردگارت، هرگز از کسی منع نشده است.

به نظر ما، همیشه زهد به معنای کم‌تر مصرف کردن نیست. شهید مطهری(ره) درباره زهد می‌فرماید:

«زهد برداشت کم، همراه با کار بیش‌تر برای نفع مردم است؛ یعنی در واقع زهد به معنای کم کاری نیست، بلکه به معنای کم‌تر بودن مؤونه و هزینه و در عین حال، فراوان‌تر بودن معونه و کمک انسان به جامعه است. آن چه که با توسعه ناسازگاری دارد، کم کار کردن است».(8)

ماکس وبر در مورد توسعه سرمایه‌داری می‌گوید:

آن خصیصه‌ای که باعث انباشته شدن سرمایه و توسعه اقتصادی در آن عصر شد، روحیه زهد بود؛ یعنی کارفرمایان و سرمایه‌داران بسیار کار می‌کردند و بخش کوچکی از محصول کارشان را مصرف، و بقیه را پس‌انداز و سرمایه‌گذاری می‌کردند. سرمایه‌دار زندگی مرفّه و اشرافی ندارد. اصلاً روحیه اشراف فئودالی با روحیه بورژوای سرمایه‌دار، در دو نقطه مقابل قرار دارد؛ چون اشراف فئودال، کم‌کار و تجملاتی‌اند ولی سرمایه‌داران صنعتی پرکارند و زندگی ساده دارند. امروز در ژاپن زندگی صاحبان بزرگ‌ترین کارخانجات، ساده، ولی ثروت آن‌ها بسیار بزرگ است؛ بنابراین، زهد با توسعه ناسازگاری ندارد، بلکه پیش نیاز توسعه است. پس برای رسیدن به توسعه باید کم‌تر مصرف و بیش‌تر پس‌انداز کرد تا سرمایه‌گذاری صورت گیرد؛ زیرا سرمایه‌گذاری موتور توسعه است.

اسلام متناسب با شرایط، هم تشویق به مصرف آن جایی که وضعیت اقتصاد عمومی خوب است و هم تشویق به زهد عملی (مصرف کم تر) می‌کند آن جایی که وضعیت اقتصادی عمومی نابهنجار است چنین زهدی لازمه توسعه است، نه مخالف آن؛ بلی، اگر زهد به معنای کم کار کردن و یا کار نکردن باشد، با توسعه سازگار نیست.

پی‌نوشت‌ها:

1. مستدرک الوسائل، ج 3، ص 315

2. مائده، 87

3. اعراف، 32

4. اصول کافی، ج 5، ص 166

5. من لا یحضره الفقیه، ج 2، ص 44

6. اصول الکافی، ج 5، ص 65

7. اسراء، 20

8. برای مطالعه بیش تر، ر. ک: سیری در نهج البلاغه، ص 247

منبع : برگرفته از کتاب «دین و اقتصاد» نوشته حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم است. 

انتهای متن/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظرئیس کنفرانس اصلاح مصرف انرژی الکتریکی:
ترویج استفاده از انرژی خورشیدی نیاز به فرهنگسازی دارد

خبرگزاری فارس: رئیس کنفرانس اصلاح و بهینه‌سازی مصرف انرژی الکتریکی گفت: ظرفیت‌هایی که در استفاده از انرژی خورشیدی درکشور داریم نیاز به فرهنگ‌سازی و معرفی برای جامعه دارد.

خبرگزاری فارس: ترویج استفاده از انرژی خورشیدی نیاز به فرهنگسازی دارد

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، محمود جورابیان پیش از ظهر امروز در افتتاحیه کنفرانس اصلاح و بهینه‌‌سازی مصرف انرژی الکتریکی در مجتمع امام رضا (ع) شهرک نفت با بیان اینکه سرمایه‌گذاری‌های خوبی در انرژی‌های نو در ایران در دست انجام است، تصریح کرد: لازم است ظرفیت‌های این بخش به محققان و مزایای آن برای جامعه معرفی و فرهنگ‌سازی شود.

وی در ادامه، ضرورت اصلاح مصرف انرژی را متذکر شد و گفت: هدف برنامه‌ریزی محققان در سطح جهان درحوزه انرژی برای سال 2050 است و تا این سال حداقل 60 درصد مصرف انرژی به سمت انرژی الکتریکی می‌رود از این رو وابستگی جامعه بشریت به انرژی الکتریکی انکارناپذیر است.

به گفته این محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه شهید چمران اهواز، سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در زمینه انرژی‌های نو در سطح جهان انجام شده و در کشور آلمان 70 درصد انرژی الکتریکی از طریق انرژی‌های نو تولید می‌شود.

رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران از بهره‌برداری از نیروگاه 20 کیلوواتی خورشیدی در دانشگاه شهید چمران در آینده نزدیک خبر داد و گفت: این نیروگاه آزمایشگاه تحقیقاتی واقعی برای استفاده محققان و دانشجویان خواهد بود.

جورابیان گفت: انجمن مهندسین برق و الکترونیک شاخه خوزستان با همراهی تعدادی از سازمان‌های استان سال آینده کنفرانس نیروگاه‌های سراسر کشور را در استان خوزستان برگزار خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه چهارمین همایش نیروگاه‌ها اخیرا در تهران برگزار شده است، افزود: این همایش با توجه به اهمیت موضوع انرژی به سمت بین المللی شدن پیش می‌رود.

این مقام مسئول و عضو انجمن تصریح کرد: 10 سال از فعالیت انجمن مهندسین برق و الکترونیک در خوزستان می‌گذرد و در این مدت تعامل خوبی میان این تشکل و دانشگاه و صنعت برقرار شده است.

وی با اشاره به فعالیت کمیته‌های سیاستگذاری، مالی، اجرایی و علمی برای برگزاری سومین کنفرانس اصلاح و بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی اظهار داشت: 256 مقاله از سراسر کشور به این همایش ارسال شد که پس از سه مرحله داوری برای هر مقاله، از میان آ‌ن‌ها 63 مقاله شفاهی و 40 مقاله به صورت پوستری برای ارائه در مدت دو روز برگزاری همایش انتخاب شد.

رئیس دانشکده مهندسی دانشگاه شهید چمران اهواز همچنین از برگزاری 4 کارگاه در حاشیه کنفرانس خبر داد و گفت: این کارگاه‌ها با موضوعات نقش پردازش و ارتباطات در اصلاح و بهینه‌سازی مصرف انرژی الکتریکی، تولید بهینه انرژی الکتریکی و افزایش راندمان در توربین‌های گازی از طریق اصلاح نرخ حرارتی، بهینه سازی مصرف انرژی الکتریکی از طریق بهبود کیفیت برق برگزار می‌شود.

سومین کنفرانس سراسری اصلاح و بهینه‌سازی مصرف انرژی الکتریکی با حضور متخصصان این حوزه به همت دانشگاه شهید چمران اهواز، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و انجمن مهندسین برق و الکترونیک ایران شاخه خوزستان امروز در اهواز آغاز به کار کرد.

انتهای پیام/ی20
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظفرماندار فیروزکوه:
ظرفیت‏های کشاورزی بیشتر به کار گرفته شود

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان فیروزکوه گفت: باید از همه ظرفیت‏های کشور در زمینه کشاورزی و توسعه اشتغال استفاده شود.

خبرگزاری فارس: ظرفیت‏های کشاورزی بیشتر به کار گرفته شود

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق استان تهران، سعید افشارنادری ظهر امروز در جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان فیروزکوه با ستاد ارتقای بهره‏وری مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان که با حضور مسئولان در فرمانداری شهرستان فیروزکوه برگزار شد اظهار داشت: بخش کشاورزی پایه توسعه اشتغال و امور اقتصادی کشور است.

وی تصریح کرد: این نشست در حقیقت جلسه‏ای برای تلفیق فعالیت‏ها بوده و سعی شده است تا دو ماموریت اصلی و فعالیت‏های کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان فیروزکوه و ستاد ارتقای بهره‏وری مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان با یکدیگر ادغام شود.

فرماندار شهرستان فیروزکوه افزود: باید همه ظرفیت‏های کشور در زمینه کشاورزی و توسعه اشتغال و همچنین بهره‏وری منابع آبی را به کار گیریم؛ چرا که ظرفیت‏های ایران در حوزه منابع آب تا حدود زیادی محدود است.

فرماندار شهرستان فیروزکوه اضافه کرد: راهکارهای جدید در استفاده از سامانه‏های نوین آبیاری در بخش کشاورزی این است که در وهله نخست شرایط را بررسی کنیم؛ چرا که آیین‏نامه‏ها و دستورالعمل‏ها در خصوص وضع اراضی، متراژ زمین و آب و هوا به صورت منطقه به منطقه با همکاری شوراهای اسلامی، دهیاران و مسئولان دیگر بررسی می‏شود.

افشارنادری بیان کرد: در مناطقی که خرده مالکی است، کشاورزان باید اراضی خود را به صورت یکپارچه و با هم طراحی کنند.

وی تصریح کرد: در وهله دوم باید اراضی کشاورزی بزرگ‏تر را شناسایی و طرح‏های آبیاری تحت فشار را در آنها پیاده‏سازی کرد.

فرماندار شهرستان فیروزکوه افزود: دستگاه‏هایی همچون جهادکشاورزی، امور آب، و برق باید خود را متولی اجرای این طرح بدانند و کاستی‏ها و مشکلات موجود را برطرف کنند و تا پایان سال جاری مصوبات و برنامه‏های مدونی را به مرحله اجرا برسانند.

انتهای پیام/ح20/د1000
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظشرکت توزیع برق مازندران اعلام کرد
احتمال قطع برق در مازندران

خبرگزاری فارس: شرکت توزیع برق مازندران اعلام کرد: برق برخی از مناطق مازندران احتمالاً متاثر از پدیده‌های طبیعی امروز و فردا قطع می‌شود.

خبرگزاری فارس: احتمال قطع برق در مازندران

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان ساری به نقل از روابط عمومی شرکت توزیع برق مازندران، در اطلاعیه این شرکت آمده است: با توجه به اطلاع واصله از هواشناسی استان مبنی بر شرایط نامساعد جوی، بارش باران و برف شدید در مناطق مختلف استان و ادامه شرایط موجود تا فردا و با توجه به هوایی بودن شبکه‌های فشار متوسط و ضعیف که وظیفه برق‌رسانی به مردم را بر عهده دارند و متاثر از پدیده‌های طبیعی است، احتمال قطع برق در برخی از مناطق وجود دارد.

شرکت توزیع برق مازندران در این اطلاعیه اعلام کرد: اعضای کمیته مدیریت بحران و همکاران ایثارگر و زحمت‌کش این شرکت به‌طور 24 ساعته آمادگی ارائه خدمات به هم استانی‌ها را دارند و در اولین فرصت در محل‌های وقوع خاموشی اعزام و مشکلات فراروی مشترکان را برطرف می‌کنند. 

به گزارش فارس، سامانه فوریت‌های برق (121) وظیفه پاسخگویی به موارد ضروری و اتفاقاتی که به وقوع پیوسته باشد را دارد.

انتهای پیام/ن۳۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظیک منبع آگاه در گفت‌وگو با فارس:
تعداد قطعی نامزدهای تایید شده خراسان شمالی 25 نفر است

خبرگزاری فارس: تعداد قطعی نامزدهای تایید صلاحیت شده نهمین دوره انتخابات مجلس خراسان شمالی در شورای نگهبان 25 نفر عنوان شد.

خبرگزاری فارس: تعداد قطعی نامزدهای تایید شده خراسان شمالی 25 نفر است

یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بجنورد اظهار داشت:  بر این اساس در حوزه انتخابیه بجنورد شامل شهرستان‌های بجنورد، مانه و سملقان، گرمه و جاجرم، 11 نفر تایید صلاحیت شده‌اند.

وی افزود: پیش از این مرحله، تعداد نامزدهای تایید صلاحیت شده در این حوزه انتخابیه 12 نفر بود که در مرحله شورای نگهبان صلاحیت یکی از نامزدهای تایید شده دوره قبل، رد شد.

این منبع آگاه همچنین شمار داوطلبان تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس در حوزه انتخابیه شیروان را شش نفر اعلام کرد و گفت: در این حوزه انتخابیه صلاحیت یکی از نامزدهای انتخاباتی که پیش از این از سوی شورای نگهبان تایید شده بود، رد و صلاحیت یکی دیگر از نامزدها تایید شد.

وی افزود: در حوزه انتخابیه اسفراین نیز صلاحیت تمام نامزدهای انتخاباتی تایید شده است.

بر همین اساس برنامه قرار است تا ستاد انتخابات خراسان شمالی نتایج قطعی نامزدهای انتخاباتی را در این استان تا ساعتی دیگر اعلام کند.

انتهای پیام/و۲۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظدر دانشگاه صنعتی امیرکبیر صورت پذیرفت
طراحی دستگاه توانبخشی هوشمند عضلات باز و بسته کننده دست

خبرگزاری فارس: پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نوعی دستگاه توانبخشی هوشمند برای بازتوانی عضلات باز و بسته کننده انگشتان دست را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز ساختند.

خبرگزاری فارس: طراحی دستگاه توانبخشی هوشمند عضلات باز و بسته کننده دست

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،‌ پژوهشگران دانشکده مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نوعی دستگاه توانبخشی هوشمند برای بازتوانی عضلات باز و بسته کننده انگشتان دست را با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز ساختند. 

محمد جواد صادقی، پژوهشگر طرح توانبخشی در منزل، بومی سازی و قیمت مناسب را از ویژگی‌های این دستگاه برشمرد و گفت: در بعضی بیماری‌ها مانند سکته مغزی منجر به ضعف دست، مبتلایان به ام.اس و آسیب دیدگان حوادث، نیاز به تقویب عضلات باز و بسته کننده انگشتان دست از راه توانبخشی وجود دارد.

وی افزود: این دستگاه به صورت مستقیم و در هنگام توانبخشی واکنش و عملکرد بیمار را اندازه‌گیری و متناسب با آن واکنش نشان می‌دهد در حالی که در روش‌های متداول این همزمانی وجود ندارد.

صادقی تنظیم دستگاه را بسته به نظر پزشک معالج عنوان کرد و گفت: این دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که میزان جریان عبوری از دو موتور آن به صورت پیوسته اندازه‌گیری می‌شود، بنابراین زمانی که بیمار فشار بیشتری به دسته‌ها وارد کند، دستگاه با تشخیص تغییر جریان عبوری و متناسب با آن مقاومت مناسب را برای توانبخشی بهتر اعمال می‌کند.

وی افزود: هر چه دست بیمار نیروی بیشتری وارد کند، مقاومت اهرم‌ها هم بیشتر می‌شود و هرگاه نیروی دست کم شود، این مقاومت هم کاهش می‌یابد که این کار موجب سرعت بخشیدن به توانبخشی و همچنین نیاز کمتر به حضور متخصص می‌شود.

این دستگاه در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی با راهنمایی پروفسور سیامک نجاریان طراحی و ساخته شده است.

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظهشتم اسفند ماه
جشنواره تجلیل از قهرمانان شاهد و ایثارگر در اراک برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: رئیس اداره ورزش و تربیت‌بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی از برگزاری جشنواره تجلیل از قهرمانان و فعالان عرصه ورزش شاهد و ایثارگر این استان خبر داد.

خبرگزاری فارس: جشنواره تجلیل از قهرمانان شاهد و ایثارگر در اراک برگزار می‌شود

محسن رجبیان امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: این مراسم هشتم اسفندماه و با هدف تجلیل و قدردانی از ورزشکاران و افتخار آفرینان شاهد و ایثار برگزار می‌شود.

وی افزود: در این مراسم  یکصد نفر از مربیان و ورزشکاران برتر در دو بخش آقایان و بانوان مورد تجلیل قرار خواهند گرفت.

رئیس اداره ورزش و تربیت‌بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی تصریح کرد: در حال حاضر 30 رشته ورزشی در بخش آقایان و 23 رشته ورزشی در بخش بانوان در این اداره راه‌اندازی شده است.

رجبیان از ساماندهی ۴ هزار و 200 نفر از فرزندان، همسران، خواهران و برادران شاهد و ایثارگر خبر داد و گفت: این تعداد در 10 شهرستان استان ساماندهی شده‌اند.

وی عنوان کرد: در حال حاضر ورزشکاران رشته‌های تیراندازی و دارت جانبازان شیمیایی، تنیس روی میز، دومیدانی جانبازان اعصاب و روان در حال برگزاری مسابقه و یا اعزام به مسابقات قهرمانی کشور هستند.

به گفته رئیس اداره ورزش و تربیت‌بدنی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان مرکزی  20 نفر ورزشکاران شاهد و ایثارگر استان امسال در مسابقات قهرمانی کشور در رشته‌های تیراندازی، دارت، تنیس روی میز، دو و میدانی شرکت دارند.

انتهای پیام/ن۳۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظرئیس کانون سراسری انبوه سازان:
شرکتهای خصوصی ایران توانایی ساخت هر تعداد مسکن در عراق را دارند

خبرگزاری فارس: رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه ایران در بخش مسکن توانمندی عظیمی دارد،گفت:عراق هر تعداد که تقاضای ساخت مسکن از بخش خصوصی ایران داشته باشد شرکت های ایرانی قادر به ساخت مسکن با کیفیت هستند.

خبرگزاری فارس: شرکتهای خصوصی ایران توانایی ساخت هر تعداد مسکن در عراق را دارند

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس،ایرج رهبر در حاشیه دیدار وزیر راه شهرسازی با وزیر مسکن و آبادانی عراق به درخواست وزیر راه و شهر سازی به ارائه توضیحاتی درباره فعالیتهای کانون انبوه سازان پرداخت و اظهار داشت:کانون سراسری انبوه سازان بیش از ۶ هزار و 500 شرکت انبوه سازی فعال را تحت پوشش خود دارد و طی دو سال گذشته و در دوره دولت دهم توانسته‌ اند ۲ میلیون و 700 هزار واحد مسکونی در کشور را انجام دهند.

وی ادامه داد:این انبوه سازان علاوه بر تولید مسکن در داخل کشور توانمندی صدور خدمات فنی و مهندسی را به مقدار بالایی دارند.

رهبر گفت:مشترکات اجتماعی و مذهبی دو کشور و نزدیکی دو کشور به یگدیگر از نظر جغرافیایی ایجاب می‌کند که به طور قاطع و عزم راسخ برای انجام کار در کشور عراق عمل کنیم.

رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه اگر تاکنون نتوانستیم از این فرصت نهایت استفاده را ببریم متاسفیم،گفت:راهکارهایی داریم که در جلسه بعدی آنها را ارائه خواهیم کرد،بنابراین باز هم اعلام می کنم که به هر تعدادی که وزیر راه و شهرسازی صلاح بدانند در عراق مسکن می سازیم. 

وی ادامه داد:امید است تا یک قرارداد عملی میان خود امضاء کنیم تا در روزهای آینده به عراق برویم و از نزدیک کار را دنبال کنیم.

 *هدایت شدن شرکتهای فعال ایرانی در عراق 

انصاری رئیس هیات مدیره انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران نیز به درخواست وزیر راه و شهرسازی برای دادن اطلاعات به وزیر مسکن و آبادانی عراق گفت: در پاسخ به اظهارات وزیر مسکن عراق که گفتند ۲۰ قرارداد امضاء شده اما به مرحله عملی نرسیده است باید بگویم که خوشبختانه هدایت شدن شرکتهای ایرانی در عراق یکی از خبرهای خوشحال کنننده ای است که می تواند باعث کار مثبت شرکتهای ایرانی شود.

وی ادامه داد:اینکه گفته شد قرار است شرکتهایی در عراق برای ساخت و ساز معرفی شوند که مورد اعتماد باشند،یکی از کارهای مثبت است که قبلا نبوده است و این خود یک خبر خوب برای ادامه کار شرکتهای ایرانی است.

به گفته وی، در گذشته برخی شرکت‌ها بدون تائید مسوولان در عراق حضور پیدا کرده‌اند و همین موضوع باعث ایجاد مشکلاتی شده است.

انتهای پیام/م
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظقائم مقام پژوهشکده مهدویت:
خاستگاه مهدویت مرجعیت تشیع است

خبرگزاری فارس: قائم مقام موسسه پژوهشکده مهدویت گفت: خاستگاه مهدویت مرجعیت شیعه است و انحراف زمانی به وجود می‌آید که بدنه ملت از مرجعیت آگاه فاصله گرفته باشند.

خبرگزاری فارس: خاستگاه مهدویت مرجعیت تشیع است

به گزارش خبرگزاری فارس از قم به نقل از روابط عمومی موسسه آینده روشن، حجت الاسلام والمسلمین علی لاری در حاشیه بازدید اعضای فرهنگسرای انتظار مشهد از موسسه آینده روشن اظهار داشت: این موسسه از سال ۸۳ فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده است.

وی با تاکید بر بیمه کردن نسل جوان و نوجوان در برابر تهدیدات و شبهات موجود افزود: جهان غرب مطالعات بیشتری نسبت به ما در حوزه مهدویت و آخرالزمان داشته و تفکرات خود را از طریق فیلم‌های‌هالیوودی به دیگران منتقل می‌کنند.

قائم مقام موسسه آینده روشن گفت: بیش از شش هزار حدیث و روایت در حوزه مهدویت وجود دارد که باید با بررسی بر روی آنها، فعالیت‌های مهدوی را ساماندهی کنیم.

وی با اشاره به انتشار نشریات تخصصی و عمومی ویژه گروه‌های سنی مختلف توسط موسسه آینده روشن ابراز کرد: مجله مشرق موعود از جمله نشریات تخصصی این موسسه است که موفق به اخذ مجوز پژوهش از وزارت علوم شده ضمن اینکه نشریه پژوهش‌های مهدوی نیز از دیگر مجلات تخصصی موسسه آینده روشن است که توسط معاونت پژوهشی این مرکز منتشر می‌شود.

لاری مهدویت را مبحثی با اصالت حوزوی دانست و افزود: خاستگاه مهدویت مرجعیت شیعه است و انحراف زمانی به وجود می‌آید که بدنه ملت از مرجعیت آگاه فاصله گرفته باشند.

قائم مقام موسسه آینده روشن با تاکید بر رشد مباحث مهدوی در کنار مرجعیت خاطرنشان کرد: در این خصوص به مناسبت‌های گوناگون اعضای موسسه آینده روشن با مراجع تقلید دیدار می‌کنند تا نظرات آنها را جویا شده و از نقش نظارتی مراجع برخوردار باشند ضمن اینکه گزارشی نیز از فعالیت‌های انجام شده به آنها ارائه می‌شود.

وی تصریح کرد: ضروری است که مباحث مهدویت تا دوره دکترا در حوزه‌های علمیه وجود داشته باشد، به همین دلیل رایزنی‌هایی با مدیریت حوزه علمیه انجام شده است تا به‌زودی شاهد برگزاری سطح چهار آموزش مهدویت در قم باشیم.

لاری به ضرورت وجود پایگاه اطلاع رسانی ویژه اخبار مهدوی اشاره کرد و افزود: در این خصوص نیز خبرگزاری آینده روشن اقدام به پوشش کامل اخبار مهدوی در سراسر کشور کرده و خبرنگارانی در شهرهای مختلف دارد.

قائم مقام موسسه آینده روشن با اعلام اینکه مجله عصر آدینه نیز با رویکرد فرهنگی توسط این موسسه منتشر می‌شود، اظهار داشت: بحث موعودگرایی در داخل و خارج کشور به ویژه کشورهای آسیایی نظیر چین گسترش یافته است، بنابراین ضروری است که برای ارتباط با اندیشمندان این کشورها اقدامات مناسبی صورت گیرد که یکی از آنها برگزاری چندین دوره همایش بین‌المللی دکترین مهدویت است.

وی با اشاره به حضور بیش از ۶۰ اندیشمند خارجی از ۳۵ کشور جهان در این همایش‌ها افزود: همه اقوام و ملیت‌ها به ظهور منجی اعتقاد دارند اما کیفیت آن و مصادیق موجود برای هر یک از آنها تفاوت‌هایی با یکدیگر و با تفکر شیعی دارد هر چند هدف ما از برگزاری همایش بین‌المللی دکترین مهدویت، تحمیل اندیشه‌های شیعی به آنها نیست، بلکه می‌خواهیم هر کس با نگاه منصفانه‌ای به قضیه بنگرد تا متوجه حقانیت عقاید مهدوی شیعی بشود.

لاری ادامه داد: گروه نشریات موسسه آینده روشن برای طیف وسیعی از مخاطبان اقدام به انتشار مجلات گوناگونی می‌کند به طوری که نشریاتی چون ماهک و ملیکا ویژه کودکان و مجلاتی چون انتظار نوجوان و ساعت صفر مخصوص نوجوانان و جوانان منتشر می‌شود.

قائم مقام موسسه آینده روشن با اشاره به کم کاری‌های صورت گرفته در زمینه مهدویت خاطرنشان کرد: این موسسه درصدد است در مرحله اول اقدام به انجام کارهای قوی علمی و پژوهشی در زمینه مهدویت کرده و پس از آن نمایندگی‌هایی در دیگر شهرها تاسیس کند.

وی با بیان اینکه مهدویت موضوعی است که تاکنون مورد غفلت واقع شده است، اظهار داشت: اعتقاد به منجی از بالاترین موضوعاتی است که می‌تواند مورد بهره‌برداری شیعه قرار گیرد، اما استفاده کنونی ما به اندازه نور یک شمع است.

انتهای پیام/و۳۰
تاریخ آخرین ویرایش:- -
سه شنبه 2 اسفند 1390-06:51 ب.ظفرماندار فیروزکوه خبر داد
شمال شرق تهران در اولویت توسعه بخش کشاورزی

خبرگزاری فارس: فرماندار شهرستان فیروزکوه اعلام کرد: شمال شرق استان تهران در اولویت توسعه بخش کشاورزی در این استان قرار گرفت.

خبرگزاری فارس: شمال شرق تهران در اولویت توسعه بخش کشاورزی

سعید افشارنادری امروز در حاشیه جلسه کارگروه آب، کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان فیروزکوه مشترک با ستاد ارتقای بهره‏وری مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان که با حضور مسئولان در فرمانداری شهرستان فیروزکوه برگزار شد، در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران اظهار داشت: دولت برای توسعه بخش کشاورزی اقدامات خوبی را انجام داده و برنامه‏های مناسبی در این بخش تدارک دیده شده است و اراده نظام برای فعالیت در زمینه کشاورزی بسیار بالا است.

وی گفت: ایران اسلامی در اوایل انقلاب حدود 25 میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید می‏کرد که این میزان در حال حاضر به بیش از 117 میلیون تن رسیده و این نشانگر ایجاد شرایط مورد نیاز برای کار کردن و فراهم آوردن بسترهای لازم توسط دولت است.

فرماندار شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه خیز دولت در بخش کشاورزی برای رساندن سطح بیش از 300 میلیون تن در تولیدات و صادرات محصولات کشاورزی است گفت: شمال شرق استان تهران به‌عنوان پایلوت در اولویت اجرای این طرح انتخاب شده است.

* حمایت از آبیاری تحت فشار در فیروزکوه

فرماندار شهرستان فیروزکوه همچنین افزود: دولت در ارتباط با استفاده از آبیاری تحت فشار و مکانیزه کردن مصرف آب فعالیت‏هایی را صورت داده و 85 درصد هزینه‏ها در راستای اجرای این طرح‏ها به صورت بلاعوض از سوی دولت تامین شده و تنها 15 درصد باقیمانده را باید بهره‏برداران آن هم با دریافت تسهیلات بانکی با کارمزد اندک تامین کنند.

افشارنادری گفت: در این زمینه همه باید تلاش کنند تا برنامه‏هایی که دولت در دست دارد به خوبی اجرایی شود.

وی با بیان اینکه بخش عمده‏ای از اراضی کشاورزی در شهرستان فیروزکوه زیرپوشش اجرای این طرح قرار می‏گیرد، بیان داشت: اجرای بخش دیگری از این طرح‏ها در حال رایزنی و انعقاد قرارداد است.

انتهای پیام/ح20/د1000
تاریخ آخرین ویرایش:- -
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2