تبلیغات
اخبار ایران و جهان - مطالب هفته دوم آذر 1390

:درباره وبلاگ

:آرشیو

:پیوندها

:پیوندهای روزانه

:نویسندگان

:آخرین پستها

آماروبلاگ

پنجشنبه 10 آذر 1390-10:52 ق.ظبنابر نتایج مطالعات موسسه مطالعات مالی:
انگلیس ظرف 3 سال آینده تندترین شیب سقوط اقتصادی را تجربه می‌کند

خبرگزاری فارس: در شرایطی که روز گذشته 2 میلیون انگلیسی در اعتراض به کاهش درآندهای کارکنان بخش عمومی دست به اعتصاب زدند، "موسسه مطالعات مالی انگلیس" اعلام کرد که درآمد خانوار در انگلیس تا سال مالی 2012 - 2013 بالغ بر 7.4 درصد کاهش خواهد یافت.

خبرگزاری فارس: انگلیس ظرف 3 سال آینده تندترین شیب سقوط اقتصادی را تجربه می‌کند

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی اسکاتسمن، میانگین درآمد خانوارهای انگلیسی ظرف تنها سه سال 2500 پوند کاهش خواهد یافت تا تندترین شیب سقوط استانداردهای زندگی پس از دهه 70 میلادی در این کشور به ظهور رسد.

در شرایطی که روز گذشته 2 میلیون انگلیسی در اعتراض به کاهش درآندهای کارکنان بخش عمومی دست به اعتصاب زدند، "موسسه مطالعات مالی انگلیس" اعلام کرد که درآمد خانوار در انگلیس تا سال مالی 2012 - 2013 بالغ بر 7.4 درصد کاهش خواهد یافت.


این مطالعات پس از آن ارائه می‌شود که وزیر خزانه‌داری انگلیس چند روز قبل اعلام کرده بود که کشورش همچنان تا 6 سال آینده با انقباض اقتصادی مواجه خواهد بود.

شبیه به چنین کاهشی در سطح درآمدهای خانوار تنها در سال‌های 1974 تا 1977 رخ داده بود لذا ذهن جوانان انگلیسی با این اتفاق ناآشناست. افزایش استانداردهای زندگی مردم انگلیس که بین سال‌های 2000 تا 2007 رخ داده بود از این پس باید کاملا از اذهان پاک شود.

مقامات اقتصادی انگلیس تنها امیدوارند که بتوانند پس از سال 2015 میلادی رشد اقتصادی کشورشان را به رقم 3 درصد در سال برسانند.

وزیر خزانه‌داری انگلیس در سخنان خود تصریح کرده بود که این کشور دیگر قادر به حفظ شرایط اقتصادی حتی در سطح فعلی نیست و مشاغل بیشتری در انگلیس از دست خواهد رفت. وی همچنین از قصد خود برای کاهش حقوق کارکنان بخش عمومی تا سال 2017 خبر داده است.

انتهای پیام/ک.ص
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:52 ق.ظاطلاعیه شماره ۴ 'شورای متحصنین لانه فتنه‌گری روباه پیر':
تصرف سفارت و باغ قلهک رژیم انگلیس را تحقیر کرد/اقدام دانشجویان خودجوش بود

خبرگزاری فارس: شورای متحصنین لانه فتنه‌گری روباه پیر با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد اقدام دانشجویان ایرانی در تصرف سفارت انگلیس در تهران این رژیم را در اذهان مردم جهان تحقیر کرد.

خبرگزاری فارس: تصرف سفارت و باغ قلهک رژیم انگلیس را تحقیر کرد/اقدام دانشجویان خودجوش بود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، شورای متحصنین لانه فتنه‌گری روباه پیر ضمن اعلام اسامی اعضای اصلی این شورا با صدور اطلاعیه‌ای جدید ضمن اعلام توضیحاتی درباره چگونگی شکل‌گیری واقعه تصرف سفارت و باغ قلهک توسط دانشجویان ایرانی اعلام داشت که دانشجویان با اقدام خودجوش خود رژیم سلطنتی انگلیس را در جهان تحقیر کردند.
 
متن کامل این اطلاعیه به شرح زیر است:

بسمه‌تعالی
آیا شما مطلع هستید که ما پنجاه سال در تحت سلطه انگلیس و امریکا تمام هستى‏مان به باد رفت؟ شما توجه دارید به اینکه کشور ما در تحت سلطه‏اى که توسط رضا خان، انگلیس‌ها به ما تحمیل کردند، و توسط محمد‌رضا که انگلیس‌ها و امریکایى‏ها و شوروى‏ها به ما تحمیل کردند، این‌ها چه کردند با مملکت ما، با کشور ما؟ شما آیا داد مظلومها را هیچ وقت بنایتان هست که گوش کنید؟ یا همان فریاد ظالم‌ها را به آن ترتیب اثر مى‏دهید؟
«صحیفه امام (ج‏13. ص68) »

هشتم آذرماه ۱۳۹۰ و مصادف با سالروز شهادت دانشمند هسته‌ای کشورمان دکتر مجید شهریاری ما جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های تهران بر آن شدیم تا خشم فروخورده خود و پدران خویش که حاصل سال‌ها فتنه انگیزی و دسیسه و حیله بود را بر سر روباه پیر رها سازیم.

با یکدیگر هم پیمان شدیم تا در سالگرد شهادت شهیدی که به اشاره سکاندار سیستم امنیتی انگلیس به آرزوی خود رسیده بود بار دیگر بر سر سفارت انگلیس گرد هم آییم که بسیاری از رخدادهای تلخ سده اخیر کشورمان از آن مکان آب می‌خورد.

سفارتی که در اذهان قاطبه ملت ایران یادآور خاطرات دردناکی همچون کودتای سیاه، قراردادهای ننگین، کودتای28 مرداد، خونریزی‌های مردم ایران، فتنه انگیزی‌های اوایل انقلاب، ترورهای مسئولین و دانشمندان و متفکران، تحریم‌های سیاسی اقتصادی، مخالفت با دستیابی ایران به تکنولوژی هسته‌ای، فتنه‌انگیزی‌های سال 88 و بالاخره تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران (که بمثابه اعلان جنگ اقتصادی است) بود.

نام این کشور مساوی است با تلخکامی و خاطرات ناگواری برای مردم ایران. یادآور حوادثی است که نزدیک‌ترین آن نه برای سال‌های دور بلکه برای واقعه‌ای است که هنوز در خاطره‌ها زنده است؛ رخدادی که این روباه کثیف و پیر با استفاده از همه توان سیاسی رسانه‌ای خود سعی در به چالش کشیدن بزرگترین انقلاب صدسال اخیر را داشت. به راستی دولت انگلیس و رسانه‌های وابسته به آن از چه حمایت مادی و معنوی برای فتنه گران کم گذاشتند؟ چه آن که دانشجوی بیدار انقلاب می‌داند که انگلیس و سردمداران آن مصداقی  هستند بر آیه شریفه «قد بدت البغضا من افواههم و ما تخفى صدورهم اکبر».

پس برآن شدیم تا تجمعی گسترده را درمقابل جاسوسخانه  انگلیسی ترتیب دهیم و مراتب اعتراض و انزجار خود را از اقدامات کثیف آن دولت اعلام کنیم و یاد استاد شهیدمان را در کنار مقر فرماندهی این ترور زنده نگاه داریم لذا در خصوص رخدادهای این تجمع و هم چنین موج رسانه‌ای این مراسم نکاتی به شرح ذیل اعلام می‌گردد:

1.لازم به تصریح است دانشجویان تجمع کننده در برابر جاسوسخانه به هیچ وجه برنامه‌ریزی از پیش طراحی شده‌ای در خصوص تسخیر نداشتند و تنها خشم انقلابی و لبریز شدن صبر دانشجویان از فتنه انگیزی جزیره نشینان باعث خروش آنان گشت.

2.با توجه به تجربیات پیشین تجمع مقابل سفارت و پیش بینی مقاومت شدید نیروی انتظامی در برابر نزدیک شدن دانشجویان به سفارت، نهایت اقدام طراحی شده برای تجمع در مقابل سفارت، بالا رفتن معدودی از دانشجویان از در و دیوار سفارت و ایستادن بر روی دیوار سفارت و زدن قفل و زنجیر نمادین بر درب سفارت بود که دانشجویان با وجود تذکر و مقاومت شدید نیروی انتظامی و به علت فشار و به اوج رسیدن خشم انقلابی دانشجویان و کینه‌های فروخورده چندین ساله آنان از روباه پیر، با کنار زدن مأمورین نیروی انتظامی موفق به فتح سفارت و تعویض پرچم شدند.

3. دانشجویان انقلابی پس از شکسته شدن سد محافظت از سفارت، به شکرانه فتح و ظفر و تحقیر بین‌المللی روباه پیر، نماز شکر به جا آورده و با شعارنویسی بر دیوارهای داخلی و تخریب نمادهای رژیم سلطنتی انگلستان خشم خود را از اقدامات دولت این کشور به جا آورده و ساعاتی بعد توسط نیروی انتظامی- امنیتی از سفارت خارج شدند.

4. به موازات تجمع در مقابل سفارت جمع دیگری از دانشجویان به دور از جنجل و هیاهوی رسانه‌ای و به قصد تصرف و تسخیر باغ قلهک گرد آمدند. دانشجویان اگرچه در ابتدا قصد تسخیر سفارت را نداشتند لیکن از ابتدای مراحل تصمیم گیری نیت تصرف باغ قلهک را داشته‌اند چرا که آن محل را جزیی از خاک ایران دانسته و باغ مذکور را متعلق به بیت‌المال می دانند و تصرف آن توسط دولت انگلیس را مصداقی بر زیاده‌خواهی و چپاول اموال مردم ایران توسط انگلیس می‌دانند.

5.ما دانشجویان صراحتا اعلام می‌داریم حرکات سازماندهی شده در تسخیر سفارت و باغ انگلیس خودجوش بوده و حتی نیروهای انتظامی و امنیتی با شدت به برخورد با دانشجویان پرداختند تا جایی که تعدادی از دانشجویان دستگیر و تعدادی دیگر نیز مصدوم شده و راهی بیمارستان گشتند. لذا این حرکات جز خشم انقلابی دانشجویان و مردم ایران تفسیر نمی‌شود و به گفته مسئول موسسه صلح انگلیس، این حرکت حاصل خشم گسترده عمومی از سیاست‌های دولت انگلیس بوده است. لذا مجامع به اصطلاح بین‌المللی حق محکوم کردن این حرکت انقلابی دانشجویان ایرانی را ندارند و در غیر این صورت با پاسخ‌های مشابه و محکم‌تر مواجه خواهند شد.

6.در پایان نیز اعلام می‌داریم که شورایی موسوم به "شورای متحصنین لانه فتنه گری روباه پیر" منشعب از "دانشجویان پیرو خط ولایت" برای هدایت و راهبری و پیگیری مطالبات دانشجویان در این زمینه تشکیل شده است. بر آن شدیم تا برای جلوگیری از جهت دهی‌های احتمالی و انحرافات خواسته و ناخواسته این حرکت انقلابی دانشجویان ایرانی و بمنظور جلوگیری از مصادره آن توسط افراد بی‌هویت و سیاسی کار و شفاف سازی در محیط جامعه، اسامی شورای متحصنین را که به شرح ذیل است اعلام داریم:

1.محمد جواد نیک روش؛ فعال دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
2.محمد سعید سرافراز؛ فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف
3.علی نورایی؛ فعال دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی
4.امین حسنی؛ فعال دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
5.مصطفی مستاجران؛ فعال دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر
6.حسین پیشوا؛ فعال دانشجویی دانشگاه صنعتی امیر کبیر
7.محمد مهدی صفار؛ فعال دانشجویی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران

همچنین برای اعلام نظرات، موضع گیری‌ها و حرکات احتمالی آینده شورای متحصنین آقای مصطفی مستاجران را به عنوان سخنگوی رسمی این شورا انتخاب کرده و از این پس مواضع رسمی شورای متحصنین توسط ایشان بیان خواهد شد و اخبار دیگری که توسط سایر مجاری اتخاذ می‌گردد، اعتباری ندارد.

به امید تحقق تمامی آرمان های حضرت روح الله و تشکیل حزب جهانی مستضعفین در برابر مستکبرین جهان.
 
دانشجویان پیرو خط ولایت
شورای متحصنین لانه فتنه گری روباه پیر
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:51 ق.ظروایتی تازه از شهادت حاج همت

خبرگزاری فارس: روز هفدهم اسفند، در اوج درگیری ما با دشمن در جزیره مجنون،صدای حاج همت را شنیدم که گفت: «سعید، در قسمت شرقی جزیره جنوبی، دارند بچه‌های ما را اذیت می‌کند... من به عقب می‌رم تا به کمک به این بچه‌ها، از بقیه لشکرها قدری نیرو جور کنم و بیارم جلو».

خبرگزاری فارس: روایتی تازه از شهادت حاج همت

به گزارش گروه «حماسه و مقاومت» خبرگزاری فارس، این مطلب خاطره کوتاه و ناب از فرمانده دریا دل لشکر27 محمدرسول الله (ص) سردار شهید حاج «سعید مهتدی» از عملیات آبی - خاکی خیبر که به محضرتان تقدیم می کنیم. خوشا به سعادت او و یاران سفر کرده اش در آن پرواز جاودانی به آسمان قرب ربوبی، رسیدن شان به سدره المنتهای سعادت ابدی و نشستن بر سفره ضیافت الهی قبیله نور خواران و نور آشامان.
... روز هفدهم اسفند، در اوج درگیری ما با دشمن در جزیره مجنون، حوالی بعدازظهر بود که دیدم می‌گویند بی‌سیم تو را می‌خواهد. گوشی را که به دستم گرفتم، صدای حاج همت را شنیدم که گفت:

«سعید، در قسمت شرقی جزیره جنوبی، از طرف این شاخ شکسته‌ها، دارند بچه‌های ما را اذیت می‌کند... من به عقب می‌رم تا به کمک به این بچه‌ها، از بقیه لشکرها قدری نیرو جور کنم و بیارم جلو».

گفتم: «مفهوم شد حاجی، اجازه می‌دی من هم با شما بیام؟»

گفت: «نه عزیزم، شما چون نسبت به موقعیت منطقه توجیه هستی، همین جا باش تا خط رو تحویل بچه‌های لشکر امام حسین(ع) بدی و کمک‌شان کنی. هر وقت کارت تموم شد، بیا به همون سنگر... - منظور حاجی از اصطلاح «همون سنگر»، قرارگاه تاکتیکی حاج قاسم سلیمانی بود- ...  بعد بیا اونجا؛ من هم غروب می‌آم همون جا، تا با هم صحبت کنیم».

برگشتم پیش بچه‌های‌مان در خط و کنارشان ماندم. دشمن که وحشت از دست دادن جزایر خواب از چشم‌هایش ربوده بود، حتی برای یک لحظه، دست از گلوله‌باران جزایر برنمی‌داشت. ما هم داخل سنگرها و کانال‌های نفر روبی که به تازگی حفر شده بود، پناه گرفته بودیم و از خط‌مان دفاع می‌کردیم. چند ساعتی گذشت. از طریق بی‌سیم با قرارگاه تماس گرفتم و پرسیدم: حاجی آمده یا نه؟!

گفتند: «نه، هنوز برنگشته!»

مدتی بعد، از نو تماس گرفتم و سراغ‌اش را گرفتم. جواب دادند: «نه، خبری نیست!» دیگر دلشوره رهایم نکرد. طاقت نیاوردم. خط را سپردم دست تعدادی از بچه‌ها،‌ آمدم کمی عقب‌تر و با یک جیپ 106 که عازم عقب بود، راهی شدم به سمت سنگری که محل قرارم با حاج همت بود. وارد سنگر که شدم، دیدم حاجی نیست. از برادرمان حاج «قاسم سلیمانی»؛ فرمانده لشکر 41 ثارالله پرسیدم حاج همت کجاست؟

ایشان گفت: «رفته قرارگاه لشکر 27 و هنوز برنگشته.»

قرارگاه تاکتیکی ما در ضلع شرقی جزیره بود. گفتم: «ولی حاجی به من گفته بود برمی‌گرده اینجا، چون با من کار داره.»

حاج قاسم گفت: «هنوز که نیومده،‌ولی مرا هم نگران کردی، الان یه وسیله به شما می‌دم، برو به قرارگاه تاکتیکی لشکرتون، احتمال داره اینجا نیاد.»

با یکی از پیک‌های فرمانده لشکر ثارالله، سوار بر یک موتور تریل، رفتیم سمت قرارگاه تاکتیکی لشکر 27 در ضلع شرقی جزیره، آنجا که رسیدیم، [شهید] حاج عباس کریمی را دیدم.

به او گفتم: «عباس، حاج همت اینجا بوده انگار،‌ولی اصلا برنگشته پیش حاج قاسم.»

عباس با تعجب گفت: «معلومه چی می‌گی؟! حاجی اصلا اینجا نیومده برادر من!»

این را که گفت، دفعتاً سراپای بدنم به لرزه افتاد و بی‌اختیار سست شدم. فهمیدم قطعا بایستی بین راه برای همت اتفاقی افتاده باشد.

عباس ادامه داد: «... حاجی اینجا نیومده، ولی با قرارگاه مرکزی که تماس گرفتم، گفتند حاجی اونجا نیست و شما هم دیگه در بخش مرکزی جزیره مسئولیتی ندارید، گفتند گردان لشکرتان همونجا باشه، ما خودمون لشکر امام حسین(ع) رو می‌فرستیم بیاد اونجا و خط رو از گردان شما تحویل بگیره.»

عباس که حرف‌اش تمام شد، خودم گوشی بی‌سیم را برداشتم. با قرارگاه تماس گرفتم و گفتم: «پس لااقل بگذارید ما بریم گردان رو عوض کنیم و برگردیم به اینجا.»

از آن سر خط جواب دادند: «نه، شما از این طرف نرید. شما از منطقه شرقی جزیره تکان نخورید و به آن طرف نرید.»

یک حس باطنی به من می‌گفت حتماً خبری شده و مرکز نمی‌خواهد که ما بفهمیم. روی پیشانی‌ام عرق سردی نشسته بود. همین‌طور که گوشی بی‌سیم توی دست‌ام بود، نشستم زمین و گفتم: «بسیار خوب، حالا حاج همت کجاست؟»

جواب آمد: «فرماندهی جنگ اونو خواسته، رفته اون دست آب.»

رو کردم به شهید کریمی و گفت« «عباس، بهت گفته باشم؛ یا حاجی شهید شده، یا به احتمال خیلی ضعیف، زخمی شده».

او گفت: «روی چه حسابی این حرف رو می‌زنی تو؟!»

گفتم: «اگه حاجی می‌خواست بره اون دست آب، لشکر رو که همین‌جوری بدون مسئولیت رها نمی‌کرد، حتما یا با تو در اینجا، یا با من در خط تماس می‌گرفت و سربسته خبر می‌داد که می‌خواد به اون طرف آب بره.»

عباس هم نگران بود. منتها چون بی‌سیم‌چی‌ها کنار ما دو نفر نشسته بودند، صلاح نبود بیشتر از این، در باره دل‌نگرانی‌مان جلوی آن‌ها صحبت کنیم. آخر اگر این خبر شایع می‌شد که حاجی شهید شده، بر روحیه بچه‌های لشکر تاثیر منفی و ناگواری به جا می‌گذاشت، چون او به شدت مورد علاقه بسیجی‌ها بود و برای آن‌ها، باور کردن نبودن همت خیلی، خیلی دشوار به نظر می‌رسید.
چشم که بر هم زدیم، غروب شد و دقایقی بعد، روز کوتاه زمستانی هفدهم اسفند، جای‌اش را با شبی به سیاهی دوزخ عوض کرد. آن شب، حتی یک لحظه هم از یاد همت غافل نبودم. مدام لحظات خوش بودن با او، در نظرم تداعی می‌شد. خصوصا آن لحظه‌ای که از «طلائیه» به جزیره جنوبی آمدیم، آن سخنرانی زیبا و بی‌تکلف حاجی برای بچه‌های بسیجی لشکر، بیرون کشیدن او از چنگ بسیجی‌ها، ورودمان به سنگر فرماندهان لشکرهای سپاه و شلوغ‌بازی‌های رایج حاجی، رجزخوانی‌های روح‌بخش او، بگو بخندش با احمد کاظمی، لبخندهای زین‌الدین در واکنش به شیرین‌ زبانی‌های حاجی و بعد، آن پاسخ سرشار از روحیه احمد کاظمی به رده‌های بالا، پای بی‌سیم و در حالی که نیم نگاهی به حاجی داشت و گفته بود: «همین که همت با ماست، مشکلی نداریم!»

شب وحشتناکی بر من گذشت. به هر مشقتی که بود، صبر کردیم تا صبح. دیگر برای‌مان یقین حاصل شد که حتما برای او اتفاقی افتاده. بعد از نماز صبح، عباس کریمی گفت: «سعید، تو همین‌جا بمون، من می‌رم به سر قرارگاه نجف، ببینم موضوع از چه قراره!»

رفت و اصلا نفهمیدیم چقدر گذشت، که برگشت؛ با چشم‌هایی مثل دو کاسه خون، خیس از اشک، عباس، عباس همیشگی نبود. به زحمت لب باز کرد و گفت: «همت و یک نفر دیگر سوار بر موتور، سمت «پد» می‌رفتند که تانک بعثی‌ آن‌ها را هدف تیر مستقیم قرار داد و شهید شدند».
درحالی که کنار آمدن با این باور که دیگر او را نمی‌بینم، برایم محال به نظر می‌رسید. کم کم دستخوش دلهره دیگری شدم؛ این واقعه را چطور می‌بایست برای بچه رزمنده‌های لشکر مطرح می‌کردیم؟! طوری که خبرش، روحیه لطیف آن‌ها را تضعیف نکند.

- هنوز هم باور نبودن همت برایم سخت است، بدجوری ما را چشم به راه گذاشت ... و رفت.

به اهتمام: ح. رستگار

انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:51 ق.ظبا رای دادگاه به جرم شکنجه؛
5 سال به مدت حبس رئیس‌جمهور فراری تونس اضافه شد

خبرگزاری فارس: رئیس جمهوری فراری تونس که به عربستان سعودی گریخته است، در دادگاهی در تونس غیابا محاکمه و به جرم شکنجه به پنج سال حبس محکوم شد.

خبرگزاری فارس: 5 سال به مدت حبس رئیس‌جمهور فراری تونس اضافه شد

به گزارش فارس، دادگاه نظامی در تونس زین‌العابدین بن علی رئیس جمهوری مخلوع این کشور را در حکمی غیابی به پنج سال حبس به اتهام شکنجه محکوم کرد.

این محاکمه بر اساس اتهام بن بن علی به دلیل بازداشت و شکنجه افسران ارتش انجام شد. بن علی و نظام وی در مسئله‌ای که متعلق به سال ۱۹۹۱ است، شماری از افسران را به اجرای کودتا متهم و بازداشت و شکنجه کرد.

به گزارش خبرگزاری تونس‌افریقا، در آن زمان ۱۷ افسر ارتش به برگزاری نشست‌های محرمانه در منطقه براکه الساحل در نزدیکی منطقه الحمامات (50 کیلومتری تونس) و فراهم کردن مقدمات کودتا متهم شدند.

بن علی هم‌اکنون با 18 اتهام رو به روست اما به دلیل فرار از تونس و پناه بردن به دامان خاندان آل سعود در عربستان، غیابا محاکمه می‌شود.

رئیس جمهوری فراری تونس پیش از این در ماه ژوئیه به جرم استفاده و تجارت مواد مخدر و نگهداری مهمات و اسلحه و عدم اعلام اموال منقول به 15 سال و نیم حبس و پیش از آن در 21 ژوئن به 35 سال حبس به جرم تسلط بر اموال عمومی و اختلاس محکوم شده بود.

دادگاهی نظامی در صفاقس تونس یکی دیگر از اتهامات بن علی را «قتل عمد» نیز اعلام کرده است. توطئه علیه امنیت کشور نیز یکی دیگر از اتهامات بن علی اعلام شده است.

بن علی 20 ژانویه سال گذشته پس از چندین روز تظاهرات مردمی کشور را ترک و به عربستان سعودی فرار کرد. وی اولین حاکم سرنگون شده عربی در یک سال گذشته به دلیل انقلاب مردمی است.

انتهای پیام/.++
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:51 ق.ظجامعه اسلامی و بسیج دانشجویان دانشگاه یزد:
تصرف سفارت پاسخ دانشجویان به 'وحشی‌گری‌های امنیتی-تروریستی' انگلیس بود

خبرگزاری فارس: جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی دانگاه یزد با صدور اطلاعیه‌ای حمایت خود از تصرف سفارت انگلیس توسط دانشجویان تهرانی را اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: تصرف سفارت پاسخ دانشجویان به 'وحشی‌گری‌های امنیتی-تروریستی' انگلیس بود

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی دانشگاه یزد با صدور بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام حمایت از تسخیر سفارت انگلیس در تهران توسط دانشجویان

متن کامل بیانیه این دانشجویان به شرح زیر است:

بسم ا... قاصم الجبارین

هرزمان نام منحوس انگلیس به گوشمان می‌رسد یادآور خاطراتی تلخ از تازیانه‌های استعمار بر بدن‌های زخمی و رنج کشیده و غارت اموال ملت‌های مظلوم و به خاک و خون کشیدن آزادگان عالم و هر جنایتی  که بتوان در حق بشریت انجام داد، می‌افتیم. حضور استعماری آنها در اکثرکشورهای دنیا به طوری که در مستعمراتشان آفتاب غروب نمی‌کرد تا غل و زنجیر بستن بر دست و پای هر انسانی که ندای آزادی وطنش را سر می‌داد، تا روی کار آوردن حکومت‌های دست نشانده و به غارت بردن هر آنچه که سرمایه انسان‌های آن کشورها بود و یوغ اسارت بستن به گردن مستضعفین عالم همه و همه اقداماتی است که نام روباه پیر و استعمار پیر را لایق آنان گردانیده است.

گوشه‌ای از اقدامات سلطه طلبانه انگلیس در طول چند دهه در ایران:
1) دست داشتن درهمه توطئه‌ها علیه کشور عزیزمان
2) دست داشتن در ترور دانشمندان و علمای ایران
3) تصرف باغ قلهک از طریق جعل اسناد
4) حضور جدی در رقم زدن تحریم‌ها علیه ایران
5) مدیریت و حضور جدی در ماجرای فتنه88
6) تجهیز و حمایت صدام درجنگ تحمیلی علیه ایران
7) اعلام اجازه پناهندگی به معاندین نظام                   
8) حمله به سفارت ایران در انگلیس سال 59 و به شهادت رساندن 2 نفر از کارمندان سفارت

اما آنچه امروزه شاهدیم ورق خوردن برگی دیگر از تاریخ است. قطع دستان استعمارگران که به یمن پیروزی انفلاب اسلامی و حرکت غرورآفرین ملت ایران درطول 33 سال، مسئله‌ای است که نشان از کلام گهربار امام(ره)دارد که فرمود: من با اطمینان می‌گویم اسلام، ابرقدرت‌ها رابه خاک مذلت می‌کشاند.

و اما در ۸ آذرماه ۹۰ همزمان با سالروز شهادت دکتر شهریاری شاهد ورود دانشجویان به لانه جاسوسی انگلیس بودیم. جامعه اسلامی دانشجویان و بسیج دانشجویی دانشگاه یزد حمایت همه جانبه خود را از این حرکت حماسی دانشجویان اعلام می‌دارد و این حرکت را گام اول در برخورد عاشورایی خود با استکبار و پاسخی به وحشی‌گری امنیتی-تروریستی رژیم انگلیس می‌داند. ما به استکبار جهانی هشدار می‌دهیم که در صیانت از انقلاب اسلامی با هیچ کس شوخی نداریم. با وجود اینکه دانشجویان متعهد و انقلابی به دستور مسئولین امر محل سفارت را تخلیه کردند ولی اگر باز هم شاهد توطئه‌ای باشیم این بار با حرکتی عاشورایی درسی همیشگی به آن‌ها خواهیم داد.

"خداوندا اگر هیچ کس نداند تو خود می‌دانی که ما برای برپایی پرچم دین تو قیام کرده‌ایم و برای بر پایی عدل و داد در پیروی از رسول تو در مقابل غرب و شرق ایستاده‌ایم و در پیمودن این راه لحظه‌ای درنگ نمی‌کنیم. "امام خمینی(ره)"
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:51 ق.ظامتناع چین از انتقاد از اقدام دانشجویان ایرانی در ورود به سفارت انگلیس

خبرگزاری فارس: سخنگوی وزارت خارجه چین از اظهارنظر انتقادی در مورد تسخیر سفارت انگلیس صرفنظر کرد و فقط به این جمله بسنده کرد که امنیت و کرامت دیپلمات‌ها باید حفظ شود.

خبرگزاری فارس: امتناع چین از انتقاد از اقدام دانشجویان ایرانی در ورود به سفارت انگلیس

به گزارش فارس به نقل از واشنگتن پست، "هونگ لی" سخنگوی وزارت خارجه چین از هرگونه اتخاذ موضع انتقادی نسبت به ورود دانشجویان به سفارت انگلیس در تهران که روز سه شنبه صورت گرفت، خودداری کرد اما در عین حال اظهار داشت: کرامت مامورین سفارت‌ها و نهادهای دیپلماتیک باید حفظ شود.

هونگ گفت: چین همواره به امنیت و کرامت نهادهای دیپلماتیک احترام می‌گذارد و معتقد است که باید امنیت و کرامت آنها محافظت و تامین شود.

صدها دانشجویان ایرانی روز سه شنبه با تجمع در مقابل سفارت انگلیس در تهران به سیاستهای دولت انگلیس اعتراض کردند. عده ای از آنها دقایقی وارد سفارت شدند که با مداخله پلیس به بیرون هدایت شدند.
 
انتهای پیام/م.ص
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:50 ق.ظدیدار محمود عباس و لیونی در اردن

خبرگزاری فارس: یک روزنامه اسرائیلی اعلام کرد که محمود عباس و زیپی لیونی روز چهارشنبه در شهر امان با یکدیگر دیدار کرده‌اند.

خبرگزاری فارس: دیدار محمود عباس و لیونی در اردن

به گزارش فارس، روزنامه عبری زبان "یدیعوت أحرونوت" با انتشار مطلبی در پایگاه الکترونیکی خود عنوان کرد که "محمود عباس" رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین روز چهارشنبه با "زیپی لیونی" وزیر امور خارجه پیشین رژیم صهیونیستی و رئیس حزب کادیمای این رژیم در شهر "امان" (پایتخت اردن) دیدار و گفت‏وگو کرده اند.
 
بر اساس اعلام این روزنامه اسرائیلی، لیونی در این دیدار از محمود عباس خواسته که هرچه سریع‏تر به میز مذاکرات با رژیم صهیونیستی باز گردد.
 
رئیس حزب کادیمای رژیم صهیونیستی در این دیدار به صراحت اعلام کرد که اتخاذ گام‏های یکجانبه، سبب پایان دادن درگیری‏ها در منطقه و نیز باعث برپایی دولت فلسطین نخواهد شد.
 
به نوشته پایگاه الکترونیکی یدیعوت أحرونوت، لیونی در این دیدار نسبت به قدرت گرفتن نیروهای اسلامی تندرو در منطقه به محمود عباس هشدار داده و اعلام کرده که اسلامگرایان تندرو از نا آرامی‏های موجود در برخی کشورهای عربی به نفع خود استفاده می‏کنند.
 
وی همچنین با بیهوده خواندن مساله آشتی فتح و حماس، از محمود عباس خواسته که به جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) اجازه ندهد که در دولت آینده فلسطین مشارکت داشته باشد.
 
این روزنامه در ادمه نوشت: لیونی پیش از این سفر، رئیس جمهور، نخست وزیر و وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی را در جریان سفر خود به اردن قرار داده بود و این درحالیست که یک منبع اگاه در دفتر ریاست جمهوری اسرائیل اعلام کرد که سفر وزیر امور خارجه پیشین اسرائیل به اردن بدون هماهنگی با مقامات رسمی این رژیم صورت گرفته است.
 
انتهای پیام/++
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:50 ق.ظ/جام اتحادیه انگلیس/
حذف منچستریونایتد در وقت اضافه توسط کریستال پالاس

خبرگزاری فارس: تیم فوتبال منچستریونایتد در رقابت‌های جام اتحادیه انگلیس مقابل تیم دسته اولی کریستال پالاس به سرنوشت چلسی و آرسنال دچار شد و از گردونه پیکارها حذف شد.

خبرگزاری فارس: حذف منچستریونایتد در وقت اضافه توسط کریستال پالاس

به گزارش خبرگزاری فارس، شب گذشته یک دیدار دیگر از مرحله یک چهارم نهایی این مسابقات در ورزشگاه اولدترافورد انجام گرفت که یونایتدی‌ها پس از آنکه در وقت معمول مقابل کریستال پالاس به تساوی یک بر یک رسیدند، در وقت اضافه ۲ بر یک شکست خوردند.
 
در این مصاف دو گل ابتدایی در نیمه دوم و در فاصله زمانی کم شکل گرفت. ابتدا در دقیقه ۶۵ دارن آمبروسه میهمان دسته اولی را پیش انداخت. اما چهار دقیقه بعد فدریکو ماچدا از روی نقطه پنالتی گل تساوی را برای شیاطین سرخ  به ثمر رساند.
 
در ادامه  مورای در دقیقه ۹۸ موفق شد دروازه یونایتد‌ها را برای بار دوم بگشاید تا در نهایت میزبان پرآوازه‌اش را شکست دهد.
در این دیدار ۵۲.۶۲۴ نفر در ورزشگاه اولدترافورد شاهد شکست شیاطین سرخ بودند.
سه‌شنبه شب چلسی ۲ بر صفر از لیورپول شکست خورد. منچسترسیتی با یک گل بر آرسنال غلبه کرد. کاردیف سیتی نیز ۲ بر صفر از بلکبرن  شکست خورد.
انتهای پیام/آ
تاریخ آخرین ویرایش:- -
پنجشنبه 10 آذر 1390-10:50 ق.ظکوثری در گفت‌وگو با فارس خبر داد
پیگیری پرونده "حمله نظامی به سفارت ایران در لندن" از سوی مجلس

خبرگزاری فارس: کوثری گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس تصمیمی گرفته است تا موضوع حمله نظامی به سفارت ایران در لندن و شهادت2 دیپلمات ایرانی را به عنوان گزارش حقوق‌بشری پیگری کند.

خبرگزاری فارس: پیگیری پرونده "حمله نظامی به سفارت ایران در لندن" از سوی مجلس

محمد کوثری نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به حمله نظامی به سفارت ایران در لندن و شهادت 2دیپلمات ایرانی در این سفارت خانه‌ را به عنوان نقض آشکار حقوق‌بشر پیگیری کند.

وی با بیان اینکه پلیس انگلیس هیچ مقاومتی در برابر نیروهای مهاجم مسلح انجام نداده بود، افزود: انگلیسی‌ها که امروز اعتراض دانشجویان ایرانی را اقدامات تروریستی خود برنمی‌تابند، باید پاسخگویی حمله نظامی به سفارت ایران در اردیبهشت 59 باشند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت که رژیم ضدحقوق بشری انگلیس باید خود را برای روزهای سخت آماده کند.

به گزارش فارس، در اردیبهشت1359گروهی مسلح در مقابل دیدگان پلیس دیپلماتیک انگلیس به سفارت ایران در لندن یورش برده و 2 دیپلمات ایرانی را به شهادت رساندند به طوری که حتی شورای امنیت برای بررسی موضوع تشکیل جلسه هم نداد.
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظبه دلیل تقارن با روز عاشورا؛
گرامیداشت ششمین سالگرد شهدای رسانه فردا برگزار می‌شود

خبرگزاری فارس: مراسم گرامیداشت ششمین سالگرد شهدای رسانه به دلیل تقارن با روز عاشورا پنج‌شنبه در بهشت زهرا برگزار می‌شود.

خبرگزاری فارس: گرامیداشت ششمین سالگرد شهدای رسانه فردا برگزار می‌شود

به گزارش خبرگزاری فارس، گرامیداشت ششمین سالگرد شهدای اصحاب رسانه در مراسمی روز پنج‌شنبه، دهم آذر ماه ساعت 13:30 در قطعه 50 واقع در بهشت زهرا با حضور خانواده معظم شهدا، مسئولان لشکری و کشوری و عموم مردم برگزار و یاد و خاطره 105 شهید سفر کرده گرامی داشته می‌شود.
 
این مراسم به دلیل تقارن با روز عاشورا و برگزاری مراسم عزاداری عاشقان امام حسین (ع) در روز دهم آذر ماه برگزار می‌شود.

شهدای اصحاب رسانه در 15 آذر ماه سال 84 به منظور حضور در رزمایش «عاشقان ولایت» در حادثه هوایی C130 به شهادت رسیدند.
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظمدیر کل حریم شهرداری تهران خبر داد:
ارائه طرح جامع حریم تهران به شورای شهر تا 2 ماه آینده

خبرگزاری فارس: مدیر کل حریم شهرداری تهران گفت: طرح جامع حریم، بهمن برای تصویب به شورا ارائه می‌شود.

خبرگزاری فارس: ارائه طرح جامع حریم تهران به شورای شهر تا 2 ماه آینده

به گزارش خبرگزاری فارس، سید صباح‌الدین متقی با بیان این مطلب افزود: طرح جامع حریم شهر تهران هم اکنون آماده شده است و در بهمن برای بررسی و ارزیابی به شورای اسلامی شهر ارائه می‌شود.

وی افزود : در اجرای طرح جامع حریم تهران، آموزش‌ها به مناطق، گروه‌های هدف مانند فدراسیون‌های ورزشی و سازمان‌های مردم نهاد داده شده تا بتوان در اجرای بهتر این طرح از این پتانسیل استفاده کرد.

مدیرکل حریم تهران در ادامه خاطرنشان کرد: طرح جامع شهر تهران از نظر مطالعاتی به اتمام رسیده و در حال بررسی نهایی است و امیدواریم با ارائه به شورای شهر و تایید نهایی آن اجرایی شود.

وی با اشاره به جزئیات این طرح اظهار داشت: طرح جامع حریم تهران برای نخستین بار در پایتخت کشور تهیه شده است و به عنوان اسناد فرادست همانند طرح جامع تهران مورد استفاده ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف قرار می‌گیرد.

متقی تهیه این طرح را گام مهمی برای شهر تهران دانست و افزود: با تهیه این طرح، همه اقدامات در عرصه حریم مبتنی بر اسناد فرادست و با غلبه فضای سبز، درختکاری و فراهم کردن بسترهای گردشگری و تفرج گاهی برای شهروندان می‌شود.
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظبرای جلوگیری از ضرر مالی جام ملت‌ها
اولسن: اوکراین و لهستان جایگزین آلمان در یورو ۲۰۱۲ شدند

خبرگزاری فارس: سرمربی تیم ملی فوتبال دانمارک گفت: تیم‌های اوکراین و لهستان به منظور جلوگیری از ضرر مالی یورو ۲۰۱۲ در سید یک قرار گرفتند.

خبرگزاری فارس: اولسن: اوکراین و لهستان جایگزین آلمان در یورو ۲۰۱۲ شدند

به گزارش خبرگزاری فارس، مورتن اولسن در گفت‌وگویی با نشریه کیکر آلمان گفت: در مسابقات جام ملت‌ها بحث مالی در اولویت اول است. یوفا دوست ندارد یورو ۲۰۱۲ هنوز شروع نشده با شکست مالی مواجه شود و این عامل سبب شد تا اوکراین و لهستان در سید اول به جای آلمان قرار بگیرند. مطمئنا قرار نگرفتن این تیم‌ها در سید یک و حذف زودهنگام این تیم‌ها باعث کاهش تماشاگران می‌شد.
 
این مربی که در جام جهانی ۲۰۱۰ وایکینگ‌ها را  هدایت کرد، این اظهارات را در آستانه مراسم قرعه‌کشی یورو ۲۰۱۲ در شهر کیف که جمعه شب  ساعت ۲۰:۳۰ به وقت تهران انجام خواهد شد، بیان کرد.
او در این مصاحبه به نکات دیگری نیز اشاره کرده است.
 
*آقای اولسن، گروه دانمارک با چند نفر در مراسم قرعه کشی مرحله نهایی پیکارهای یورو ۲۰۱۲  در شهر کیف شرکت می‌کند؟
براساس توافقی که با فدراسیون شد، گروه ما ۴ نفره خواهد بود. رئیس و دبیر فدراسیون، من و دستیارم.
 
* نگران نیستید دانمارک با قرعه خوبی روبه رو نشود؟
گاهی نگرانم و گاهی هم نیستم.(می خندد)
 
*منظورتان چیست؟
خب، آن زمانی که به احتمالات موجود در این مراسم فکر می‌کنم، بدیهی است تمام گزینه‌های ممکن را مرور می‌کنم و نگران می‌شوم. اما پس از کلی فکر به خودم می‌گویم مگر در این جام تیم ضعیفی هم هست که آرزوی هم‌گروهی با آن را داشته باشم.
 
* البته چون شما را می شناسیم، می دانیم آرزو‌هایی دارید برای این که با تیم‌هایی هم گروه شوید و با دیگر تیم‌ها هم نشوید؛ اما قبل از آن بگویید شانس قهرمانی این دوره از مسابقات را به کدام تیم یا تیم‌ها می دهید؟
من هم مثل سایر تحلیل‌گران باور دارم، بیشترین شانس قهرمانی از آن اسپانیا، هلند و آلمان است. سه تیمی که در جام جهانی اول تا سوم شدند.
 
*اما یوفا تیم آلمان را اکنون در سید دو گذاشته و میزبانان مشترک یعنی اوکراین و لهستان در سید یک هستند.
بله. همین‌طور است. در ظاهر این مساله باعث تاسف است. آلمان‌ها افتخارات بیشماری دارند، چنین تقسیم بندی باعث ناراحتی شان شده است. اما امیدوارم یک نکته را آ‌‌ن‌ها و سایر رقبا درنظر بگیرند. این که اگر اوکراین و لهستان در سید یک نبودند، جام ملت ها بسیار متضرر می‌شد...
 
*متضرر؟ ضرر بابت چه؟
در مرحله اول مسابقات جام ملت‌ها بحث مالی در اولویت است. یوفا دوست ندارد یورو ۲۰۱۲ هنوز شروع نشده با شکست مالی مواجه شود. در صورتی که این دو میزبان در سید اول قرار نمی‌گرفتند، مطمئنا از توجه تماشاگران خودی بسیار کاسته می‌شد که این مترداف با شکست مالی است.
 
*نگفتید آرزوی هم‌گروهی با چه تیمی را دارید؟
اجازه بدهید به این سئوال پاسخ ندهم. من خودم را برای هم‌گروهی در همه حالات آماده کرده‌ام. به باورم در این دوره فاصله تیم‌ها بسیار جزئی خواهد بود. بنابراین نمی‌توان مانند گذشته آرزو کرد با چه تیم‌هایی هم‌گروه شد.
انتهای پیام/آ 
 
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظجانشین سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد در گفت‌وگو با فارس:
آماده هرگونه جانفشانی در راه اعتلای جمهوری اسلامی هستیم

خبرگزاری فارس: جانشین سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد با اشاره به اینکه تشیع پیکر مطهر شهید گمنام در سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه در راستای حفظ و ترویج ارزش‌های انقلاب اسلامی بود، گفت: آماده هرگونه جانفشانی در راه اعتلای نظام جمهوری اسلامی هستیم.

خبرگزاری فارس: آماده هرگونه جانفشانی در راه اعتلای جمهوری اسلامی هستیم

سردار محمدجواد خوشنواز جانشین سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد در حاشیه مراسم تشییع پیکر مطهر شهید گمنام که صبح امروز در سپاه حفاظت هواپیمایی کشور انجام شد در گفت‌وگو با خبرنگار ایثار و شهادت باشگاه خبری فارس «توانا»، اظهار داشت: مأموریت حفاظت از هواپیما و برقراری امنیت پروازها برحسب فرامین امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری بر عهده سپاه پاسداران است.

وی با اشاره به اینکه مأموریت‌های حفاظت هواپیمایی سپاه به صورت روزانه و پویا در حال انجام است، گفت: باتوجه به شرایط جمهوری اسلامی ایران و شرایط امنیت پروازها، نیروهای سپاه حفاظت هواپیمایی از آمادگی لازم برخوردارند تا در همه ابعاد وظایف خود را به انجام برسانند.

سردار خوشنواز با بیان اینکه تشیع پیکر مطهر شهید گمنام در سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه در راستای اعتلای ارزش‌های انقلاب اسلامی صورت می‌گیرد، تصریح کرد: پاسداری از ازرش‌های انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن آمادگی همه گونه نیروهای حفاظت هواپیمایی را می‌رساند که با حضور در تشیع پیکر مطهر این شهید گمنام این مطلب را به اثبات رسانده‌اند و آماده هرگونه جانفشانی در راه اعتلای جمهوری اسلامی هستند.

جانشین سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد تصریح کرد: برگزاری این‌گونه مراسم‌ها و تشیع پیکر شهدا در جهت ترویج فرهنگ ایثار و شهادت جامعه صورت می‌گیرد و حضور جمعیت کثیری از اقشار مختلف مردم در این گونه مراسم‌ها گویای این مطلب است.

سردار خوشنواز با اشاره به تعداد شهدای سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه گفت: سپاه حفاظت هواپیمایی تاکنون نزدیک به 50 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است که در حال حاضر در حال تدوین و جمع‌آوری زندگینامه این شهدا در قالب مجموعه‌ای هستیم. همچنین دیدار از خانواده معظم شهدا و برگزاری برنامه‌های فرهنگی از دیگر فعالیت‌های سپاه حفاظت هواپیمایی فرودگاه مهرآباد است.
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظمعاون اجتماعی شهرداری تهران:
برخی دستگاه‌ها در حل مشکل کارتن‌خواب‌ها به خوبی عمل نکردند

خبرگزاری فارس: معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: بسیاری از دستگاه ها در راستای حل مشکل کارتن‌خواب‌ها آنطور که باید و شاید فعالیت نکرده اند.

خبرگزاری فارس: برخی دستگاه‌ها در حل مشکل کارتن‌خواب‌ها به خوبی عمل نکردند

به گزارش خبرگزاری فارس، سید محمد هادی ایازی با اشاره به سرمای این روزهای تهران و نگرانی ها از بابت معضل کارتن خواب ها و متکدیان گفت: بدون شک شهرداری وظایف خود در این حوزه را عملی خواهد کرد اما باید توجه داشت که این مشکل تنها با فعالیت شهرداری پایان پذیر نیست.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با بیان این مطلب یادآور شد:‌ بر اساس وظایفی که بر عهده دستگاه های مختلف است حل معضل کارتن خوابی نیازمند همکاری های بین بخشی متعددی است. اما تا این لحظه بسیاری از دستگاه ها در راستای حل این مشکل آنطور که باید و شاید فعالیت نکرده اند.

وی افزود: بدون شک به وجود آمدن پدیده کارتن خوابی علل بسیاری دارد با این وجود شهرداری تهران تمام تلاش خود را می کند تا بتواند با حداکثر توان و ظرفیت نسبت به جمع آوری و پذیرایی از آنها در شب های سرد تهران اقدام کند.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران یادآور شد:‌ امسال نیز همانند سال گذشته ظرفیت جمع آوری کارتن خواب‌ها درسطح شهرافزایش یافته است، مفهوم این کاراین نیست که به صورت100 درصد اقدام کرده ایم ممکن است دربرخی ازموارد کارانجام نشده باشد.
انتهای پیام/
تاریخ آخرین ویرایش:- -
چهارشنبه 9 آذر 1390-07:42 ب.ظگزارشی از بررسی بازیگری در سینمای ایران و نقد فیلم «درخشش»؛
علی معلم: بعضی از بازیگران ما به تاجر بدل شده‌اند

خبرگزاری فارس: «علی معلم» گفت: متاسفانه در طول سال‌های اخیر پول‌های نادرستی از منابع غیر هنری به سینما تزریق شده است که باعث عقب گرد آن گشته چرا که ذهن هنرمند را از شکل آرتیستی خارج کرده و بیشتر به سوی تجاری شدن برده است.

خبرگزاری فارس: علی معلم: بعضی از بازیگران ما به تاجر بدل شده‌اند

به گزارش خبرگزاری فارس، شامگاه  سه شنبه نشست نقد وبررسی فیلم مستند «درخشش» به کارگردانی نادر طریقت با حضور «ناصر تقوایی» (نویسنده و کارگردان)، «علی معلم» (تهیه کننده ومنتقد)، «حبیب اسماعیلی» (بازیگر وتهیه کننده)، «محمد متوسلانی» (بازیگر و کارگردان)، «نادر طریقت) (کارگردان فیلم) و «محمد رضا لطفی» (مجری ومتنقد) در فرهنگسرای فردوس در حالی برگزار شد که این فیلم برای اولین بار به نمایش عمومی در آمد.
                                                                                                                
* طریقت: دغدغه هنر، دغدغه عام مردم است

برپایه این گزارش، در ابتدای نشست «محمد رضا لطفی» از «نادر طریقت»  پرسید در شرایطی که اکثر فیلم‌هایی که تم هنری وفرهنگی دارند در بحث اکران به مشکل بر می‌خورند بی‌شک بیان یک دغدغه اجتماعی در غالب مستند به مراتب راحت‌تر است چرا که نگرانی‌های اکران پیرامون آن کمتر وجود دارد . با این اوصاف همین مسائل شما را به سمت ساخت چنین اثری در غالب مستند سوق داد که وی در پاسخ به این سوال ضمن تشکر برای در اختیار قرار دادن این فرصت گفت: من برای ساخت یک فیلم صرفا به فروش آن و توفیقش در گیشه فکر نمی‌کنم گاهی برای من مهم این است که تنها بتوانم دغدغه‌ام را به تصویر بکشم و گاهی مستند این امکان را راحت‌تر در اختیارم قرار می‌دهد مثلا مدتی قبل مشکلی که برای سیاهی لشگرهای سینمای ما وجود داشت آنقدر من را آزار داد تا سرانجام تصمیم گرفتم مستندی با نام سیاهی را بسازم که اتفاقا مورد اقبال هم واقع شد.
کارگردان «خاطره» در ادامه افزود:  در «درخشش» هم که نزدیک به چهار سال از ساخت آن می‌گذرد من سعی داشتم مشکلاتی را که بعضی از بازیگران از آغاز تاکنون با آن مواجه هستند را به تصویر بکشم.
طریقت ادامه داد: من شاید نتوانم با این فیلم برای کسی اشتغال‌زایی یا نان آوری بکنم ولی همین که بتوانم مشکلات آن‌ها را به تصویر بکشم و از این طریق، طرح مسئله بکنم برای من بسیار ارزشمند است.

* تقوایی: سینما بزرگ‌ترین دستاورد هنری انسان تکامل یافته است

در ادامه این نشست «محمد رضا لطفی» خطاب به «ناصر تقوایی» از وی پرسید با توجه  به صحبت‌های شما که در فیلم پیرامون مقوله بازیگری داشتید و با علم به این که بازیگری از جهت به جنس کار و نوع حواشی و شهرتش همواره مقوله پیچیدهایی است به نظرتان این حرفه چه نقشی به ویژه در بالا بردن سطح کیفی سینمای داخلی دارد که وی  درباره این سوال بیان داشت:  بالاخره وقتی از مقوله بازیگری صحبت می‌کنیم باید در نظر داشته باشیم که یک هنر جهانی است و ایرانی خارجی ندارد بلکه تنها سطحی کیفی آن متفاوت است.
کارگردان «کاغذ بی‌خط» در ادامه افزود: این هنر یک هنر صنعتی است و محصول انسان صنعتی است و زمانی که تاریخچه پیدایش آن را جستجو می‌کنیم، می‌بینیم در مقابل هنری مانند ادبیات یا نقاشی که کهن و دارای قدمت می‌باشد بسیار نوپا است و در قرن نوزدهم شکل گرفته است اما به دلیل خاصیت و جاذبه‌ای که داشته است در همین مدت کوتاه پیشرفت  بسیار زیادی را  به دلیل پتانسیل و علاقه‌ای که وجود داشته، کرده است.
کارگردان «ناخدا خورشید» در ادامه افزود: گاهی این طور برداشت می‌شود که ممکن است که یک بازی فوتبال چون در حضور جمعیت 100 هزار نفری انجام می‌شود طرفدارانش بیشتر از فیلمی است که در یک سالن 500 نفری پخش می‌شود غافل از این که این فیلم در سراسر ایران در سالن‌های مختلف اکران می‌شود و ممکن است در ادامه روزانه بارها مردم آن را در خانه‌هایشان ببینند و از این جهت این قیاس درستی نیست عارفی در قرن ششم یک نظریه بسیار جالب داشت.
تقوایی ادامه داد: او معتقد بود در هستی سه نوع عالم وجود دارد عالم ملک، ملکوت و جبروت. ایشان عالم ملک را عالمی میدانستند که در آن انسان زندگی می‌کند و عالم ملکوت را هم مختص به خداوند و فرشتگان می‌دانستند و معتقد بودند که چون پیرامون عالم جبروت آن اطلاعاتی که بایددر اختیار نیست، نمی‌توان پیرامون آن اظهار نظر کرد اما اینجا بحثی که به وجود می‌آید بحث عالم ملکوت و رابطه آن با هنر است اصلا به خاط همین رابطه است که ما یه صدای ملکوتی، چهره ملکوتی و شعر ملکوتی و ... در ادبیات روزمره و هنر آن اشاره می‌کنیم اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در عالم ملکوت یک سری ارواح وجود دارد که برای رسیدن به عالم ملک احتیاج به کالبد دارد و این کالبد را بازیگر گاهی در اختیار می‌گیرد و به واسطه آن نقش ارواح مختلف را بازی می‌کند.
تقوایی تصریح کرد: متاسفانه در شرایطی که وجود دارد برخی از هنرمندان ما زندگی شخصی و کاریشان با هم قاطی شد و درست زمانی که بارور شده بودند کنار گذاشته شدند. در هر حال به نظر من بازیگری می‌تواند موفق شود که از شخصیت چندان قرصی برخوردار باشد و بتواند با انعطاف پذیری خودش را در قالب‌های مختلف قرار دهد.

* معلم : بازیگرها قوم خویش مردم هستند

 برپایه این گزارش، در ادامه این نشست «محمدرضا  لطفی» از «علی معلم» پرسید نظرش پیرامون فیلم و تاثیر آثاری از این جنس چیست که وی در پاسخ اظهار داشت: علاقمندی و دردمندی «نادر طریقت» در این فیلم بسیار قابل تحسین است. ایشان با ساخت فیلم‌های «سیاهی» و «درخشش»‌ نشان دادند که بعضی از چیزهایی که در اثر جلوی چشم بودن زیاد دیده نمی‌شوند را نه تنها می‌بینند بلکه به تصویر هم می‌کشند.
معلم ادامه داد: منظورم از این جمله این است که ما بعضی از چیزها را با این که برای ما بسیار محترم است اما از بس که با آن سر و کار داریم و مشاهده می‌کنیم درست مانند مهر پدر و مادر نادیده می‌گیریم به نظر من هنرپیشه‌ها هم مانند فامیل و قوم وخویش افراد هستند آن هم در شرایطی که ممکن است برادرشان را چند سال یک بار هم ملاقات نکنند اما یک بازیگر را اگر هر شب نبینید حداقل سالی چندین بارمشاهده می‌کنید واصلاً شاید به همین خاطر هم هست که  نسبت  به زندگی شخصی‌شان  مردم کنجکاو هستند چون هر چقدر یک فرد برای مردم جذاب‌تر باشد نسبت به آن کنجکاوتر هستند و این موضوع  پیرامون فامیل هم صدق می‌کند  به بازیگرها اساسا نمی‌توانند خود واقعی‌شان را از مردم پنهان کنند ومعمولا حسن و قبح‌شان برای مردم آشکار است چون هموار زیر ذره بین قرار دارند اما به طور جزء تر و با توجه به فیلم باید بگوییم که ما نباید هنرمندهای دهه چهل یا پنجاه را کنار بگذاریم چون بالاخره آنها درست یا نادرست در مقطعی در فیلم‌هایی ظاهر شدند که مردم هم آن را پسندیده اند آنها قربانی حب و بغض بیننده‌هایشان  شده اند در حالی که به نظر من یک بازیگر در ساخت یک فیلم آخرین کسی است که حلقه شکل گیری کار را تشکیل می دهد این در حالی است که در بعد از انقلاب گردانندگان اصلی این فیلم‌ها همچنان به فعالیت مشغول هستند اما بازیگرانی که تنها مجری این کار بودند خانه نشین شدندبه نظر من مردم باید یاد بگیرند که از هنرمندانشان نگهداری کنند.
معلم ادامه داد:  شما تصور کنید ما باید چند سال صبر کنیم فردی مانند: «عزت الله انتظامی» به دنیا  می‌آید جهان که هر روز افرادی مانند وی را زایش نمی‌کند شما به دنیا نگاه کنید که چگونه از فردی‌منند رابرت دنیرو محافظت می‌کند.

 * اسماعیلی: سینمای ایران رو به ورشکستگی می‌رود

پس از پاسخ «علی معلم»، مجری برنامه خطاب به «حبیب اسماعیلی» گفت بسیاری عامل عقبگرد سینما و حتی نزدیک شدن آن را به مرز ورشکستگی به مقوله دستمزد بازیگران ربط می‌دهند وی هم در ادامه این گونه پاسخ داد:  به نظر منسیر صعودی که دستمزد بازیگران  در پیش گرفته است باعث کند شدن عملکرد سینما و به  حاشیه کشیدن آن می‌شود.
اسماعیلی ادامه داد: من با حضور ستاره  در عرصه سینما مخالف نیستم و تاثیر آن‌ها را در فروش یک فیلم منکر نمی‌شوم اما معتقد هستم هر چیزی باید سیر منطقی خودش را طی کند گاهی در طول یک کار که بازیگر بازی کوتاهی دارد و در ازای آن مبلغ کلانی را هم دریافت کرده است سایر عوامل اعتراض می‌کنند و می‌گویند که ما چرا با وجو دحجم بالای کار دستمزد کمی  باید در قیاس با بازیگر ها بگیرم و خود این مسئله باعث ایجاد تنش می‌شود.
این تهیه کننده در ادامه افزود: به نظر من پرداخت بیش از حد به سوپراستارها و استفاده غیر منطقی از آن‌ها باعث می‌شود که آنها به یک  چهره تکراری برای مردم تبدیل شوند ما مگر چند بازیگر ستاره در کشور داریم که اصرار می کنیم در دو سوم آثار سینمایی حضور داشته باشند متاسفانه حضور یک سری از تهیه کننده‌های غیر متخصص به افزایش رشد بی‌رویه دستمزدها دامن زده است چرا که آنها می‌خواهند به هر قیمتی از حضور سوپر استارها استفاده کنند  و تن به هر خواسته آنها برای جلب نظرشان می‌دهند هر چند که از نقش تلویزیون و ساخت تله فیلم هایش در رواج این معضل نمی‌توان چشم پوشی کرد.

* متوسلانی: هنرمند در قبال خودش مسوول است

در ادامه این نشست، مجری برنامه از «محمد متوسلانی» پرسید آن چیزی که از این بحث بر می‌آمد این بود که مردم آن رسالتی را که باید در حفظ و نگهداری هنرمندانشان انجام می‌دادند به درستی اجرا نکردند آیا جدای از مردم هنرمند هم برای حفظ جایگاهش مسئولیتی دارد که وی هم در پاسخ توضیح داد: به نظر من در این مورد مسئولیت هنرمند به مراتب بیشتر از مسئولیت مردم است چرا که در طول این سال‌ها نشان داده شد که مردم همواره نسبت به بازیگری روی خوش نشان دادند که سعی در ارتقا جایگاه خود و افزایش سطح دانش‌شان داشته‌اند  البته این مقوله ارتباط مستقیمی با سطح فرهنگی مردم داشته است و در هرجامعه‌ای به فراخور پیشرفت فرهنگی که داشته است.
متوسلانی در ادامه افزود: رفتارها و برخوردهای متفاوتی با هنر انجام شده است هر چند که در این باره نمی‌توان ازنقش مهم رسانه‌ها و تاثیرگذاری آنها چشم پوشی کرد.

* طریقت: چشم‌ها را باید شست

مجری این برنامه از «نادر طریقت» پرسید با توجه به این که این فیلم در این سالن اولین نمایشش را پشت سر گذاشت و به نظر می‌رسد که آخرین نمایشش هم باشد خودتان به طور جز ءتر پیرامون فضای کار صحبت کنید که وی هم در پاسخ ضمن عرض تشکر  از برگزارکنندگان این برنامه خاطرنشان کرد: به عقیده من رفتن به سینما و یا پرداختن به شرایط مختلف شرایط خاص خودش را دارد.
طریقت در ادامه افزود:  در شرایط کنونی جامعه که مردم با مشکلات زیاد اقتصادی دسته و پنجه نرم می‌کنند شاید باید این طور از آمار فروش برداشت کرد که آنها دلخوشی برای تماشا فیلم ندارند  در هر حال من هم مانند  «محمد متوسلانی» بر این باورم که یک بازیگر در قبال کاری که انجام می‌دهد  بسیار مسوول است و همین میزان مسوولیت پذیری‌اش است که او را از سایرین متماییز می‌کند در هر حال به حرف‌های «ناصر تقوایی» استناد می‌کنم و معتقدم ما همانطور که در فیلم اشاره کردیم بنا بر دلایلی به اقتضای شرایط آن روز جامعه جلوی بازی عده ایی را گرفتیم اما حال و قتش فرا رسیده که نسبت به این موضوع تجدید نظر کنیم همانطور که امام راحل (ره) فرمودند: ما باید به حال افراد توجه کنیم  پس چشم‌ها را بشوریم و تا دیر نشده فرصت را در اختیار آن عزیزانی که هنوز بین ما هستند قرار دهیم چون متاسفانه ما عده زیادی از آنها را در طول این سال‌ها در خاموشی از دست دادیم.

* تقوایی :هنرمند باید به فکر آتیه فردایش باشد

بنابراین گزارش، در ادامه این نشست «محمد رضا لطفی» در ادامه خطاب به «ناصر تقوایی» گفت بسیاری شرایط روز جامعه هنری را وام گرفته از شرایط اجتماعی می‌دانند و با این وجود او فکر می‌کنید این بستر برای هنرمند ایرانی فراهم است یا خیر که وی در پاسخ گفت: به طور خاص در این فیلم و سایر محافل هنری  که بحث‌هایی اینچنینی به میان می‌آید بسیاری خانه سینما را مقصر بروز این مشکلات می‌دانند در حالی که من به عنوان یکی از پایه‌گذاران خانه سینما می‌گوییم که با ایجاد چنین جایی برای هنرمندان قصد ایجاد جای برای مرهمت به هنرمندان نداشتیم.
تقوایی تصریح کرد: به نظرم ما در برخی جاها باید از خودمان گله داشته باشیم تصور من بر این است که در طول کار ما می‌بایست بخشی از در آمدهایمان را ذخیره کنیم تا در دوران پیری بیکاری محتاج نشویم،  به عقیده من هنرمندی که منتظر است کسی به او پول بدهد اصلا هنرمند نیست به نظرم ورای تحلیل این که چرا دستمزذ فلان بازیگر یا فوتبالیست بالا است، باید به اصل هنر بپردازیم دولت در این میان باید اجازه دهد که بخش خصوصی مستقل به فعالیتش ادامه دهد و خودش حرکت کند و قائم به ذات باشد اگر توانایی رقابت را داشت که می‌ماند اگر هم نداشت جا را به دیگران می‌دهد دولت هم می‌تواند به عنوان تهیه کننده مستقل عمل کند و فیلم‌های مورد علاقه اش را سفارش دهد  جدا از این بحث باید بگوییم من همواره برای بازیگران احترام قائل هستم و معتقدم همانند اسم برازنده‌شان  آنهایی که توانایی دارند واقعا ستاره هستند چون همه عوامل از جمله نور ، صدا و دوربین ذهن نویسنده و کارگردان در خدمت دیده شدن آنها هست.
 
* معلم : بعضی از بازیگران به تاجر بدل شده‌اند

در ادامه این نشست «محمد رضا لطفی» در ادامه  این سوال را  از «علی معلم» پرسید نقش رسانه‌هایی زرد در دیده شدن یک بازیگر و دستمزدهای کلان آنها تا چه حد موثر است که وی در پاسخ بیان داشت: متاسفانه در طول سال‌های اخیر پول‌های نادرستی از منابع غیر هنری به سینما تزریق شده است که باعث عقبگرد آن  گشته چرا که ذهن هنرمند را از شکل آرتیستی خارج کرده و بیشتر به سوی تجاری شدن برده است و متاسفانه چون  تحقیقی در این باره نسبت به سینمای روز جهان  از سوی این بازیگران نشده و الگو درستی هم برداشته نمی‌شود آنها به تدریج  دغدغه‌شان را نسبت به یک فیلم از دست می‌دهند و تنها به عنوان یک منبع در آمدی به آن نگاه می‌کنند.
این نشست در ساعت 22 با تجلیل از عوامل به کار خود پایان داد.
از نکات قابل ذکر در این برنامه حضور جمع کثیری از هنرمندان سینما و در حین نمایش فیلم  بود که از سوی مردم با استقبال مواجه شدند.
به گفته کارگردان فیلم «درخشش»، این فیلم اولین نمایش خود را در این فرهنگسرا  داشته و وی ابراز امیدواری کرد که این نمایش آخرین نمایش فیلم نباشد و مسئولان اجازه بدهند تا «درخشش» نمایش‌های دیگری هم داشته باشد.
انتهای پیام/ا
تاریخ آخرین ویرایش:- -
  • تعداد صفحات :2
  • 1  
  • 2